fot. prk.24
Nawet o 100 procent więcej trzeba będzie zapłacić za pozostawienie auta w strefie płatnego parkowania w kurorcie.

Uchwałę o podwyżkach, które obowiązywać będą od lutego przyjęli w poniedziałek kołobrzescy radni. Zdaniem prezydent kurortu Anny Mieczkowskiej, podwyżka opłat ma na celu m.in. ograniczenie ruchu w strefie uzdrowiskowej:- Nasz niepokój budzi fakt, że do strefy A wjeżdża bardzo dużo aut. Mamy problem z utrzymaniem odpowiednich norm hałasu i czystości powietrza, a podnoszenie stawek za parkowanie sprawi, że być może kierowcy zrezygnują i nie będą w tę strefę wjeżdżać. Poza tym wyższe stawki spowodują, że auta nie będą stały długo w tej strefie i nie będą blokowały miejsc parkingowych.

Prezydent dodała, że posiadacze kołobrzeskiej karty mieszkańca mogą liczyć na zniżki przy zakupie abonamentów parkingowych.

Według opozycji podwyższenie opłat za postój w strefie płatnego parkowania to jedynie sposób na zapewnienie wpływów do budżetu aby m.in. sfinansować benefity związane z kartą mieszkańca:- Podwyżka na 3,90 zł za godzinę ma na celu zwiększenie dochodu do budżetu, a nie ratowanie miejsc parkingowych. Większa cena powinna spowodować większą rotację, ale nie o to nam chodzi, ponieważ w strefie uzdrowiskowej powinniśmy zachować spokój. Najlepiej byłoby wyłączyć zakaz ruchu i pobierać opłaty za wjazd do tej strefy.

Zdaniem mieszkańców opłaty parkingowe będą wysokie. - Być może jest to zarobek w okresie sezonu, ale jestem zdania, żeby dla mieszkańców była jakaś ulga. Z miejscami parkingowymi jest ciężko, powinno być więcej parkingów - powiedziała nam jedna z kołobrzeżanek.

Według przyjętej w poniedziałek uchwały w Kołobrzegu powstaną dwie strefy parkingowe. Strefa A obejmie dzielnice uzdrowiskową i niektóre ulice w dzielnicy zachodniej zaś Strefa B obejmie centrum kurortu. Od lutego za postój w strefie A trzeba będzie zapłacić 2 złote za pierwsze pół godziny postoju, zaś w strefie B opłata wyniesie 1,50 złotych. Teraz opłata ta wynosi złotówkę. W tym roku przewiduje się, że wpływy do budżetu ze stref płatnego parkowania przyniosą miastu około 2 milionów 300 tysięcy złotych.

kk/kk

Posłuchaj

opozycja
Anna Mieczkowska, prezydent kurortu
Mieszkańcy