fot. Politechnika Koszalińska/Facebook
Do konkursu Power Tower na Politechnice Koszalińskiej przystąpiło 20 drużyn studenckich i uczniów szkół średnich - m.in. z koszalińskiej „Budowlanki, Politechniki Łódzkiej i Politechniki Śląskiej. Rywalizacja odbyła się w dwóch kategoriach: tradycyjnej, w której wieże budowane są z drewna oraz nowoczesnej - konstrukcje są wydrukowane przez drukarki 3D.

Studenci Politechniki Śląskiej okazali się najlepsi zarówno w kategorii tradycyjnej, jak i nowoczesnej.

Drugie miejsce w kategorii tradycyjnej zajęła drużyna Politechniki Łódzkiej („Kto ich tutaj wpuścił”), a trzecie - zespół Politechniki Koszalińskiej(„Kobry”). Wyróżnienie przypadło reprezentacji Państwowej Szkoły Budownictwa w Gdańsku („PSB Tradycyjni”), która spośród szkół średnich zdobyła najwyższą lokatę.

W  kategorii  nowoczesnej drugie  miejsce  zajęła  reprezentacja  Państwowej  Szkoły  Budownictwa  w  Gdańsku („Drewniaki”),  a  trzecie - studenci Politechniki Koszalińskiej („Siatkarzyki”). Wyróżnienie przypadło drużynie Zespołu Szkół Technicznych w Słupsku.

Dr inż. Michał Piątkowski z katedry konstrukcji metalowych i organizator konkursu wyjaśnił, jak dokładnie powinny wyglądać wieże i projekty przygotowane przez uczestników konkursów:  - Muszą mieć konstrukcję kratową, czyli ażurową. Nie mogą to być jednolite bloki. Należy wyodrębnić krawężniki, krzyżulce i elementy prętów poprzecznych. Można porównać te budowle do wież nadawczych czy też pomiarów obciążenia wiatrem.

Konstrukcje przygotowywanych wież przez studentów były różne: - Tworzymy wieżę z czterech słupów dwugałęziowych. Nie zaczęliśmy jeszcze kleić, bo chcemy najpierw dokładnie odmierzyć wszystkie elementy. Chcemy zastosować takie połączenia ciesielskie. Poświęcamy bardzo dużo czasu na małe wycięcia, ale zapewnia nam to, że elementy rozciągane nie będą klejone.

Celem konkursu było promowanie i pogłębianie wiedzy oraz umiejętności w zakresie projektowania i praktycznego kształtowania konstrukcji inżynierskich. Konkurs odbył się po raz trzeci.


red./rż

fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl
fot. prk24.pl

Posłuchaj

uczestnicy konkursu
dr inż. Michał Piątkowski z katedry konstrukcji metalowych i organizator konkursu