fot.wikipedia
Pierwsze spotkanie odbyło się w Koszalinie, a kolejne zaplanowano na najbliższą sobotę w Mielnie. Konsultacje mają charakter otwarty, udział w nich może wziąć każdy.

Podczas spotkania Jan Hafka przedstawił przygotowane przez Energę Invest - na zlecenie Wód Polskich - cztery warianty przebudowy wrót sztormowych: - Pierwsze rozwiązanie jest relatywnie tanie i możliwe do szybkiej realizacji. W trzech pozostałych wariantach - docelowych - zaproponowaliśmy remont wałów przeciwpowodziowych, wykonanie zrzutu ścieków oczyszczonych z oczyszczalni w Unieściu, modernizację umocnień brzegów - w każdym z wariantów w różny sposób, a także śluzę dla ryb oraz jachtów.

Przedstawiciele różnych organizacji społecznych i ekologicznych, a także wędkarze i żeglarze mogli w specjalnie przygotowanej ankiecie przedstawić swoją opinię dotyczącą najlepszej - ich zdaniem- koncepcji przebudowy wrót sztormowych.

W spotkaniu wzięło udział około 60 osób. Jednomyślności jednak nie było: - Wariant drugi rozwiązuje problemy związane z migracją ryb i wnioskami środowiska morskiego. Z kolei zrzuty oczyszczonych ścieków do morza są niedopuszczalne. Trzeba także dobrać odległość wyjścia w morze w taki sposób, żeby - ze względu na kile jachtu - zagwarantować minimum trzy metry poziomu wody.

Marek Duklanowski z Wód Polskich powiedział, że są to jedynie projekty koncepcji przebudowy wrót sztormowych na jeziorze Jamno: - Może być tak, że wybierzemy część rzeczy z wariantu drugiego i pierwszego. Możemy też wybrać most obrotowy zawarty w trzecim rozwiązaniu.

Wybór wariantu przebudowy wrót sztormowych na jeziorze Jamno ma być dokonany do końca grudnia lub na początku stycznia. Według wstępnych wyliczeń Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej inwestycja ta będzie kosztować około 20 milionów złotych.

rp/rż

Posłuchaj

przedstawiciele różnych organizacji społecznych i ekologicznych, wędkarze oraz żeglarze Marek Duklanowski z Wód Polskich Jan Haftka ze spółki Energa Invest