Tablicę upamiętniającą ŚP Jolantę Szczypińską odsłonięto dziś w Słupsku na ścianie budynku, w którym mieściło się biuro zmarłej posłanki. Uroczystości poprzedziła msza święta, a po niej przedstawiciele prezydenta RP, polskiego parlamentu i premiera oddali hołd słupskiej parlamentarzystce i złożyli wieńce pod tablicą pamiątkową.

Mówi poseł Aleksander Mrówczyński, inicjator dzisiejszych uroczystości:

- Odsłaniając tablicę pamiątkową dziękujemy jej za całe dobro. Mija właśnie rok od jej przedwczesnej śmierci. Śmierć poseł Jolanty Szczypińskiej przyniosła wielką stratę dla Polski, dla jakże wielu jej przyjaciół i kolegów oraz dla mnie osobiście była wyjątkowo ciężkim ciosem. Jola odchodziła tak jak żyła, a żyła pięknie - dzielnie stawiając czoło wszelkim przeciwnościom.

W imieniu premiera polskiego rządu wieniec składał rzecznik rządu i poseł ziemi słupskiej Piotr Müller.

- Poseł Jolantę Szczypińską właściwie znałem od zawsze. Ja urodziłem się w 1989 roku i od tamtej pory ona zawsze w moim życiu była. Znałem ją najpierw jako ciocię, bo tak do niej mówiłem z racji tego, że tata się z Panią poseł Szczypińską przyjaźnił. A później jako Panią poseł, później po prostu już jako - Jolę.

W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele samorządów, przyjaciele i mieszkańcy Słupska.

Po zakończeniu oficjalnych uroczystości zaproszeni goście mieli okazję oglądać premierę filmu dokumentalnego telewizji polskiej poświęconego śp. Jolancie Szczypińskiej.

jż/jr

fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski
fot. Jacek Żukowski

Posłuchaj

rzecznik rządu i poseł ziemi słupskiej Piotr Müller
poseł Aleksander Mrówczyński