fot. Jacek Żukowski
Funkcjonariusze, słuchacze szkoły policji i uczniowie klas mundurowych szkół średnich spotykali się z seniorami i rozmawiali na temat oszustw metodą na wnuczka. były to już kolejne działania profilaktyczne organizowane przez policję ze Słupska.

Mundurowi rozmawiali z seniorami o sposobach działania przestępców i informowali, jak należy zareagować w przypadku otrzymania telefonu z prośbą o pieniądze, biżuterię czy inne kosztowne rzeczy.

Zaznaczyli, że prawdziwi policjanci nigdy nie angażują obywateli w swoje działania i nie proszą ich o przekazanie pieniędzy. Zaapelowali, aby każdy otrzymany telefon w sprawie podania swoich danych osobistych, numeru rachunku bankowego czy przekazania jakichkolwiek pieniędzy był sygnałem, że może dojść do oszustwa. Wskazali, że o każdej takiej sytuacji należy natychmiast powiadomić policję i swoich bliskich.

Apel o czujność, ostrożność i dbałość o seniorów skierowano również do młodszego pokolenia. Napotkanych młodych ludzi informowano o potrzebie rozmawiania ze swoimi rodzicami i dziadkami o tych zagrożeniach. Każdy rozmówca otrzymał ulotki informacyjne i został poproszony o podzielenie się nimi ze swoimi sąsiadami czy znajomymi.

Broszury zostały również umieszczone w autobusach komunikacji miejskiej i pozostawione w ośrodkach zdrowia i instytucjach odwiedzanych przez osoby starsze.

jż/rż