fot. Jacek Żukowski
Inwestycja kosztowała blisko 19 milionów złotych. Dzięki niej Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej zwiększy poziom recyklingu odpadów.

- Odpad, który jest za rozrywarką trafia na pierwszy przenośnik sortowniczy, gdzie dokonuje się wstępnej selekcji. Wybiera się odpady tarasujące, metal, szkło i odpady niebezpieczne. Cała reszta trafia do maszyny, która ma za zadanie oddzielić folię i papier od chemii gospodarczej - powiedział podwykonawca Stanisław Dębski.

Modernizacja sortowni była niezbędna, bo do końca przyszłego roku wszystkie gminy muszą się przygotować do segregacji odpadów na poziomie 50 procent. Tego będą wymagać obowiązujące przepisy.

- Zmodernizowana sortownia jest odpowiedzią na rosnące wymagania systemu gospodarki odpadami. W przypadku takich odpadów jak papier, metale, tworzywa sztuczne i szkło wymagane poziomy recyklingu kształtują się na poziomie 50 procent. Wszystko wskazuje na to, że Słupsk dzięki najnowszej inwestycji i pełniejszej segregacji odpadów w domach spełni te wymogi - powiedziała Elżbieta Rokita, prezes PGK.

jż/iw

Posłuchaj

Stanisław Dębski