W gronie solistów zwyciężyła Nikola Małyszewicz z Kołobrzegu. W grupie zespołów kameralnych miejsce pierwsze zajęła grupa ,,Ontis,, z Sitna, a w gronie chórów dziecięcych wygrały ,, Słoneczka,, ze Słupska. Nagrodę główną - Grand Prix Festiwalu ,,Cantate Domino,, w Koszalinie przyznano chórowi ,,Ad Libitum,, ze szkoły podstawowej w Mścicach.

Na scenie Centrum Kultury 105 zaprezentowało się wielu uczestników, których poziom artystyczny był bardzo wysoki, a pieśni religijne, są dla wszystkich bardzo ważne - mówi przewodnicząca festiwalowego jury Lucyna Górska:

- Na pewno usłyszeliśmy wiele fantastycznych głosów, fantastycznych materiałów. Chciałybyśmy życzyć wszystkim uczestnikom, żeby dalej pracowali nad swoimi głosami i rozwijali potencjał, który otrzymali. Każda muzyka, która niesie emocje i uduchowienie jest ważna dla człowieka, dla zrównoważenia i dla jego harmonii wewnętrznej.

Grand Prix Festiwalu w Koszalinie to dla naszego chóru nagroda specjalna mówiła nauczycielka muzyki z szkole podstawowej w Mścicach założycielka chóru dziecięcego "Ad Libitum" - Bożena Cienkowska.

- W tym roku, właśnie na tym festiwalu – jest to takie zwieńczenie naszej trzydziestoletniej pracy, ponieważ w styczniu 2020 roku zespół Ad Libitum obchodzić będzie 30-lecie swojej działalności artystycznej. Mamy ogromną frajdę z tego co robimy!

Pieśń religijna to specjalny rodzaj muzyki, która zbliża nas do Boga - mówiły zdobywczynie pierwszego miejsca w gronie zespołów kameralnych w kategorii dorosłych śpiewaczki zespołu "ONTIS" z Sitna.

- Pomaga przetrwać trudne chwile. Dla mnie śpiew piosenek religijnych jest jak modlitwa. To jest rozmowa z Panem Bogiem. W ten sposób pokazujemy, jak bardzo go kochamy. To bardzo ważne

W tym roku nagrodę specjalną Katolickiego Stowarzyszenia ,,Civitas Christiana,, imienia prof. Ireny Maculewicz-Żejmo otrzymał wieloletni organista i dyrygent chóru parafialnego ,,LUTNIA,, Wiesław Soja, który propagowaniem pieśni religijnych zajmuje się od 40 lat i pamięta czasy kiedy wspólnie z profesor Maculewicz-Żejmo występował na jednej scenie. To dla mnie nagroda szczególna - mówił Wiesław Soja.

- Szanowałem bardzo Panią Profesor za jej profesjonalizm. Swoją osobowością powodowała, że na koncertach i konkursach uczestnicy odczuwali artystyczny spokój.

Patronem medialnym XXX Festiwalu Pieśni Religijnej ,,Cantate Domino,, było Polskie Radio Koszalin.

mp/jr