fot. Jacek Żukowski
Tyle będą płacić mieszkańcy Słupska za wywóz śmieci od początku przyszłego roku. Stawka jest jedna, gdyż zgodnie z ustawą, od stycznia wszyscy będą zmuszeni segregować śmieci.

Podwyżka jest konieczna, bo zmieniają się zasady segregacji śmieci. Mówi Katarzyna Guzewska, ze słupskiego ratusza: -Wszyscy mieszkańcy segregują odpady. Nie będzie już opłaty za odpady niesegregowane, dlatego nasza kalkulacja musiała objąć wszystkich mieszkańców jednolitą stawką.

Za wprowadzeniem nowych stawek za wywóz śmieci w Słupsku było 12 radnych. Przeciwko opowiedziało się 9, w tym cały klub Prawa i Sprawiedliwości. Mówi Jacek Szaran, radny klubu Prawa i Sprawiedliwości: - Uważamy, że ta podwyżka jest zbyt duża. Należy uszczelnić system, bo jest on nieefektywny. Podwyżka opłat może spowodować, że mieszkańcy mogą się uchylać się od opłat.

Nowa stawka wejdzie w życie w styczniu. Dla mieszkańców domów wielorodzinnych wynosi ona 18 złotych za osobę. Jedynie mieszkańcy domków jednorodzinnych będą mogli obniżyć opłatę do 16 zł za osobę, jeśli zadeklarują, że nie będą odprowadzali odpadków BIO. W zamian będą musieli zagospodarować je w kompostownikach na własnych ogrodach.

mp/jż/kk

Posłuchaj

Jacek Szaran, radny Prawa i Sprawiedliwości
Katarzyna Guzewska ze słupskiego ratusza