fot. Urząd Gminy Sławno
Na biegnącej przez środek miejscowości krajowej „szóstce” zostały dziś uruchomione tzw. aktywne przejścia dla pieszych. Zamontowano na nich specjalne urządzenia, które mają skłonić kierowców do zwalniania.

Kiedy pieszy zbliża się do przejścia, wówczas włączają się specjalne, żółte światła. - Są to markery drogowe umiejscowione w jezdni, pulsar znajdujący się na słupie i dodatkowo aktywowane jest doświetlenie przejścia. Kierowcy zwracają na to szczególną uwagę, hamują i przepuszczają pieszych - wyjaśnia Michał Ścibior, wykonawca aktywnych przejść dla pieszych.

Takie rozwiązanie podoba się mieszkańcom, bo do tej pory na przejściach dla pieszych było bardzo niebezpiecznie: - Kierowcy jeżdżą bardzo nieuważnie. Takie przejścia dla pieszych są bardzo dobrym pomysłem i że dzięki nim będzie bezpieczniej.

Aktywne przejścia uruchomione w Warszkowie to pierwsze takie przejścia na drogach krajowych w województwie zachodniopomorskim. Ich wykonanie kosztowało ponad 150 tysięcy złotych. 100 tysięcy złotych gmina Sławno otrzymała z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

ap/iw

Posłuchaj

Michał Ścibior
mieszkańcy Warszkowa