fot. Sławomir Kamola
Dziś w koszalińskim ratuszu w nietypowy sposób obchodzono jubileusz stowarzyszenia. Zorganizowano z tej okazji, przy współudziale ratusza, spotkanie obywatelskie.

Eugeniusz Żuber, jeden z założycieli stowarzyszenia, wspominał początki jego działalności: - Wszystko zaczęło się na spotkaniu obywatelskim w dawnym EMPIK-u. Pojawiła się obywatelska inicjatywa, aby utworzyć stowarzyszenie osób, które kochają to miasto. Napisaliśmy statut, zarejestrowaliśmy stowarzyszenie, a ja miałem przyjemność nim na początku kierować.

Stowarzyszenie Przyjaciół Koszalina to organizacja pożytku publicznego, której celem działalności jest krzewienie miłości do Koszalina, pielęgnowanie jego tradycji oraz upowszechnianie wiedzy o mieście. Działają przy nim m.in.Klub Pionierów Koszalina i Bractwo Literackie. Stowarzyszenie organizuje także konkurs historyczny „Mistrz wiedzy historycznej”.

Dzisiejsze spotkanie zgromadziło raczej starszych mieszkańców miasta. W pierwszej części Eugeniusz Żuber przedstawił prezentację „Koszalin dziś”. Oprócz zdjęć współczesnego Koszalina zawierała ona wiele danych statystycznych dotyczących miasta i jego mieszkańców oraz ciekawostki związane z Koszalinem. W drugiej części Wojciech Kasprzyk, zastępca prezydenta miasta ds. planowania i cyfryzacji mówił o przyszłości, celach tych najbliższych, jak i trochę dalszych: - Strategiczne cele Koszalina to: nowoczesna gospodarka, miasto przyjazne środowisku i wsłuchujące się w głos mieszkańców.

Spotkanie zakończyła dyskusja. Uczestnicy spotkania dopytywali się o plany rozwoju Koszalina. Wspominali również zarzucone koncepcje, jak na przykład pomysł zbudowania wieży widokowej w parku przy bibliotece.

sk/ar

fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola

Posłuchaj

Eugeniusz Żuber, jeden z założycieli stowarzyszenia
Wojciech Kasprzyk, zastępca prezydenta Koszalina