fot. pixabay.com
Dyskusja dotyczyła m.in. powołania zespołu parlamentarnego do spraw Pomorza Środkowego i utworzenia specjalnego programu wsparcia dla regionu.

Poseł PO Marek Hok podkreślił, że liczy na ponadpartyjne porozumienie w tej sprawie: - Wszystkie zespoły działające na rzecz regionu są bardzo potrzebne. W nich jest mniej polityki, a więcej merytorycznych - dyskusji i pracy. Wszyscy, którzy są związani z Pomorzem Środkowym, powinni pracować na rzecz jego rozwoju i bezpieczeństwa.

O tym, że ponadpartyjna współpraca na rzecz rozwoju Środkowego Pomorza jest potrzebna przekonany jest także poseł PiS Czesław Hoc: - Wszystkie tego typu inicjatywy są cenne. Pragnę jednak zauważyć, że rząd Zjednoczonej Prawicy dba o zrównoważony rozwój całej naszej ojczyzny. Zawsze podkreślamy, że takie sprawy, jak na przykład drogi nie mają barw partyjnych i nie powinno tu być politycznych podziałów. Wokół takich wspólnych spraw zawsze możemy się jednoczyć.

Uczestniczący spotkaniu przedsiębiorcy i społecznicy zaapelowali do parlamentarzystów o lobbowanie na rzecz specjalnego wsparcia dla regionu. Miałoby ono być wzorowane na realizowanym od lat programie Polska Wschodnia. Piotr Jaśkiewicz z Fundacji Nauka dla Środowiska wskazał, że dzięki temu Pomorze Środkowe będzie w stanie „dogonić” lepiej rozwinięte regiony Polski: - Te regiony, w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej, będą miały dofinansowanie na poziomie 40 procent, ponieważ dogoniły poziomem rozwoju już Niemcy, Francję, Hiszpanię, Włochy. Czas na nas.

Uczestnicy dzisiejszego spotkania zaapelowali do parlamentarzystów o przygotowanie interpelacji w sprawie specjalnego programu rozwojowego Polska Zachodnia.

ap/ar

Posłuchaj

Czesław Hoc, poseł PiS
Marek Hok, poseł PO
Piotr Jaśkiewicz z Fundacji Nauka dla Środowiska