fot. wikipedia
Od stycznia każdy składający zeznanie podatkowe będzie mógł przekazać 1 procent podatku np. na remont chodnika czy organizację pikniku w swojej miejscowości. To nowatorski pomysł władz Połczyna-Zdroju, który realizowany jest po raz pierwszy w kraju. Za jego realizację odpowiada koszalińska Fundacja Nauka Dla Środowiska.

O tym jak ma wyglądać te przedsięwzięcie mówił Piotr Jaśkiewicz, prezes Fundacji: - Podpisujemy umowę z przedstawicielem społeczności, a nie z gminą. Społeczność zbiera pieniądze na swoje konto. Dopiero po ich zebraniu ludzie decydują na co je przeznaczą.

Burmistrz Połczyna-Zdroju Sebastian Witek zapewnia, że najaktywniejsze społeczności będą mogły liczyć na wsparcie finansowe swoich przedsięwzięć, ale najpierw muszą zmobilizować sąsiadów: - Musimy znaleźć liderów którzy dotrą do ludzi. Tymi liderami są m.in. sołtysi. Apelowaliśmy do nich aby pokazali ludziom cele i ich do nich przekonali.

Pomysłodawcy przekonują, że inicjatywa jest łatwiejsza w organizacji niż budżet obywatelski. Jednocześnie w stu procentach transparentna, bo wszelkie sprawozdania z realizacji pomysłów będą na bieżąco publikowane w sieci.

ms/iw

Posłuchaj

Piotr Jaśkiewicz
Sebastian Witek