fot. prk24.pl
Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku to jeden z najdłużej trwających festiwali muzyki poważnej w Polsce i jedyny organizowany przez społeczników. Występowali na nim wszyscy najwięksi polscy pianiści, a miasto dzięki niemu wzbogaciło się o liczne pamiątki - w tym pomniki czy ratuszowe kuranty. Mówi o tym film dokumentalny „Historia klawiaturą pisana”, którego premiera odbędzie się w czwartek, 21 listopada, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Słupsku.

Pierwszy Festiwal Pianistyki Polskiej odbył się we wrześniu 1967 roku. Ogólnopolski rozgłos zyskał przede wszystkim dzięki Jerzemu Waldorffowi, znanemu krytykowi muzycznemu i publicyście. Tak mocno związał się ze słupską imprezą, że po latach traktował ją jak swoją, ale, jak wyjawia w filmie prof. Andrzej Cwojdziński, na początku nie bez oporów zgodził się na swój udział w nikomu nieznanym festiwalu na prowincji.


Kiedy już został jego częścią, głosił na całą Polskę chwałę nie tylko słupskiej kultury, ale i gastronomii. Jak wspominają w filmie Mieczysław Jaroszewicz i Jan Popis, obecny dyrektor artystyczny Waldorff przyciągał publiczność, która uwielbiała jego wystąpienia, a także wyznaczał styl i poziom, więc pianiści po występie z niepokojem spoglądali w jego stronę, aby sprawdzić jego reakcję na swoją grę.

Duży fragment filmu dotyczy pamiątek, jakie Słupsk ma dzięki festiwalowi. Należą do nich między innymi pomniki Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina oraz Klawiatura Gwiazd, kuranty ratuszowe z fragmentem symfonii Szymanowskiego, gobeliny w Sali Rycerskiej Muzeum Pomorza Środkowego, Ławeczka Waldorffa czy liczne medale i karty pocztowe. O tym opowiadają Mieczysław Jaroszewicz, Stanisław Turczyk i Jan Radkowski, autor książki „Festiwal Pianistyki Polskiej w Słupsku w medalach i filatelistyce”.

Premiera filmu odbędzie się w czwartek, 21 listopada, w czytelni głównej Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grodzkiej w Słupsku. Początek o 17.00. Spotkanie poprowadzi dziennikarz i pasjonat historii Tomasz Częścik. Na fortepianie zagra Michał Lasoń z Akademii Pomorskiej w Słupsku.

Jest to stypendium marszałka województwa pomorskiego.

red./jż

fot. prk24.pl