Tranzyt Merkurego - 9 maja 2016 roku (fot. NASA/Bill Ingalls)
Dziś nastąpi tranzyt Merkurego, czyli najmniejsza i pierwsza planeta w Układzie Słonecznym przejdzie przed tarczą Słońca. O godzinie 15:51 wystartuje natomiast rakieta Falcon 9 Elona Muska z satelitami Starlink.

Ostatnie tranzyt Merkurego mogliśmy obserwować w 2016 roku. Tym razem warto jednak go nie przeoczyć, bo następna taka okazja nadarzy się dopiero w 2032 roku.

Zjawisko będzie najlepiej widoczne w Ameryce Południowej i w części Ameryki Północnej. W Polsce tranzyt ma być dostrzegalny jedynie częściowo. Rozpocznie się o godzinie 13:35 i będzie widoczny aż do zachodu Słońca.

Tranzyt nie będzie widoczne gołym okiem. Skorzystać trzeba będzie z lornetek wyposażonych w specjalistyczne filtry słoneczne. Obserwowanie zjawiska bez filtrów oznaczać może nawet utratę wzroku.

Na 11 listopada duże wydarzenie kosmiczne zaplanował także Elon Musk, właściciel firmy SpaceX. O godzinie 15.51 wystartuje rakieta Falcon 9 z 60 satelitów Starlink. Satelity mają utworzyć w przestrzeni kosmicznej sieć, dzięki której internet będzie dostępny w każdym miejscu Ziemi.

red./ar