zarybianie Trzesiecka (fot. iszczecinek)
To coroczne spotkanie naukowców i praktyków zajmujących się na co dzień tematyką jezior. Podczas konferencji wymieniają się o opiniami na temat nowych metod dbania o zbiorniki wodne. Nie brakuje też innych wątków ekologicznych.

Dr Sebastian Szklarek, autor bloga "Świat Wody" uważa, że taka tematyka powinna być poruszana jak najczęściej, bo każdy z nas ma ogromny wpływ na środowisko: - Każdy rzucony przez nas odpadek, np. niedopałek papierosa, czy butelka, po pewnym czasie spływa później do najbliższego zbiornika. Rozkłada się przez lata i uwalnia zanieczyszczenia.

Punktem kulminacyjnym spotkania jest przedstawienie raportu z badań jakie przeprowadzono na Jeziorze Trzesiecko. Przez kilka miesięcy naukowcy sprawdzali stan biologiczny akwenu. Prof. Robert Czerniawski z Uniwersytetu Szczecińskiego, autor dokumentu mówi, że wyniki są zadowalające, ale wciąż trzeba poddawać je zabiegom rewitalizacji: - To jak z pacjentem. Jezioro wciąż wymaga monitoringu, dawkowania zabiegów, które będą ten stan podtrzymywały. To nie jest taka prosta sprawa, którą można pochopnie potraktować. Trzeba więc jezioro nadal rekultywować, ale można już te zabiegi stopniowo ograniczać.

Konferencja Revitalife to wspólne przedsięwzięcie m.in. Centrum Edukacji Ekologicznej i Rewitalizacji Jezior w Szczecinku oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie.

ms/ar

Posłuchaj

prof. Robert Czerniawski z Uniwersytetu Szczecińskiego
dr Sebastian Szklarek, autor bloga "Świat Wody"