autorka wizualizacji prof. Katarzyna Radecka
Dziś zaprezentowano projekt pomnika. Jego autorką jest profesor Katarzyna Radecka, dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej.

Jak powiedziała profesor Radecka, praca nad tym projektem była dla niej bardzo ważna: - Stwierdziłam, że chcę zabrać głos, tak jak to zrobiłam - myślę, że z sukcesem - Pomnikiem Wołyńskim na cmentarzu w Szczecinie. Tam otrzymałam listy dziękczynne od ofiar, które przeżyły. Pisały do mnie, że pomnik jednoznacznie kojarzy się z tą tragedią, a nikogo nie obraża. Temat Pomnika Dzieci Utraconych to nie tylko kwestia aborcji - jest on znacznie poważniejszy i głębszy, i ktoś musi się nim zająć.

Z inicjatywą utworzenia Pomnika Dzieci Utraconych wyszła kilka lat temu darłowska Fundacja "Morze Miłości". Prezes fundacji Joanna Klimowicz podkreśla, że na powstanie pomnika czeka wielu mieszkańców: - Przyszedł do nas na przykład pan, który stracił dziecko ponad 40 lat temu i powiedział, że czeka na to miejsce. Rodzice, którzy stracili dziecko przeżywają bowiem niedokończoną żałobę. Niezależnie od czasu trwania ciąży, oni nie mieli przecież możliwości pochowania swoich dzieci. Myślę, że gdy ten pomnik powstanie, to będzie on dla nich ukojeniem. Będą tu mieli symboliczny grób ich dzieci.

Pomnik Dzieci Utraconych w Darłowie ma być wybudowany ze środków społecznych. Wciąż trwa zbiórka. Koszt budowy pomnika to około 90 tysięcy złotych.

Jeśli uda się uzbierać całą kwotę, pomnik zostanie odsłonięty w przyszłym roku.


ap/ar

Posłuchaj

Joanna Klimowicz, prezes Fundacji "Morze Miłości"
rofesor Katarzyna Radecka, dziekan Wydziału Architektury i Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej