fot. wikimedia
Akt oskarżenia w sprawie poświadczenia nieprawdy w oświadczeniach majątkowych przez marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka z Platformy Obywatelskiej trafił do Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe.

Akt oskarżenia dotyczy złożenia w oświadczeniach majątkowych w latach 2013-16 nieprawdziwych informacji na temat posiadanych zasobów pieniężnych, nieruchomości gruntowej oraz zasiadania w radzie nadzorczej fundacji prowadzącej działalność gospodarczą.

Grażyna Wawryniuk, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Gdańsku wyjaśniła, że sześć zarzutów dotyczy art. 233 par. 1 i 6, który mówi o składaniu fałszywych zeznań lub zatajaniu prawdy. Za czyny te grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Struk usłyszał zarzuty już w lipcu tego roku. Wówczas nie przyznał się do zarzucanych czynów i - jak podkreśliła rzecznik prokuratury - zdania nie zmienił. Wawryniuk poinformowała, że akt oskarżenia został sporządzony na przełomie wrześnie i października tego roku.

CBA informowało w lipcu, że zarzuty są efektem kontroli, jaką przeprowadzono od połowy maja 2017 do połowy lutego 2018 r. i dotyczyła prawidłowości oraz prawdziwości oświadczeń majątkowych marszałka z lat 2013-17.

źródło: TVP Info