fot.pixabay
19 przypadków potwierdzono laboratoryjnie. Zachorowania na odrę zgłoszono w siedmiu powiatach, w tym w powiecie koszalińskim.

Elżbieta Galińska-Gruchała, powiatowy inspektor sanitarny, powiedziała Polskiemu Radiu Koszalin, że zachorowania wystąpiły wśród osób dorosłych. Trzy były hospitalizowane: - Do powiatowej stacji zgłoszono cztery przypadki zachorowania na odrę, potwierdzone badaniami laboratoryjnymi. Rodzina tych osób została objęta nadzorem epidemiologicznym. Wszyscy pacjenci wyzdrowieli.

Przed odrą uchronić może szczepionka. W przypadku dzieci jest ona obowiązkowa i finansowana przez Ministerstwo Zdrowia. Osoby dorosłe, jeżeli nie były w dzieciństwie szczepione, mogą to zrobić w każdej chwili, jednak na własny koszt. Wiele osób nie pamięta, czy było szczepione, ale podkreślają, że warto to zrobić nawet w wieku właśnie dorosłym: - Nie pamiętam czy byłam szczepiona, nie miałam książeczki. Możliwe, że przyjdę się zaszczepić, ponieważ warto.

Szczepienia przeciw odrze prowadzone są w Polsce od 1975 roku.

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową. Dla odry charakterystyczna jest wysypka pojawiająca się na całym ciele oraz objawy grypopodobne, takie jak: kaszel, wysoka temperatura i katar. Nieleczona powoduje powikłania, m.in. trwałą głuchotę, zapalenie mózgu, a nawet śmierć.

rp/kk

Posłuchaj

Pacjenci
Elżbieta Galińska-Gruchała, powiatowy inspektor sanitarny