fot. Sławomir Kamola
W ramach akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej uczniowie wraz z nauczycielami odwiedzają cmentarze, miejsca pamięci i zapalają tam znicze. Sprzątają również bezimienne i opuszczone groby.

Jak powiedziała Elżbieta Trempała, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Koszalinie, w akcji nie chodzi tylko o sprzątanie, ale również o pamięć o zmarłych. Wspólne działania na cmentarzu sprzyjają także wyciszeniu i zadumie nad światem współczesnym oraz mają walor wychowawczy: - Oczekuję, że dzieci będą chciały odwiedzać cmentarz w następnych latach. Jeśli będzie w pobliżu zapomniany grób, to zapalą świeczkę lub sprzątną niepotrzebne kwiaty.

Dzieci chętnie biorą udział w akcji. Mówiły o potrzebie serca i o tym, że taka wizyta wzbudza refleksję: - Widziałam dużo zaniedbanych grobów. Trzeba to zmienić. Możemy w ten sposób bezinteresownie pomóc innym.

W akcji bierze udział około 10 tysięcy szkół, przedszkoli i placówek oświatowych. W Koszalinie są to między innymi szkoły podstawowe numer: 1, 3 i 10, a także „Ekonom” i „Budowlanka” oraz Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy.

sk/kk

Posłuchaj

Elżbieta Trempała, nauczycielka ze Szkoły Podstawowej numer 1 w Koszalinie
uczniowie