fot. Przemysław Grabiński
Oddział ma powstać w Szpitalu Specjalistycznym w Pile. Decyzję o przekazaniu pieniędzy podjęto na dzisiejszym posiedzeniu zarządu województwa.

Pieniądze wpisano do przyszłorocznego budżetu województwa.

Nowy oddział ma być ściśle powiązany z ośrodkiem radioterapii, który rozpocznie działalność w Pile w drugiej połowie listopada.

- Zostanie przygotowywana umowa między Szpitalem Specjalistycznym w Pile a dyrekcją Wielkopolskiego Centrum Onkologii. Chcielibyśmy bowiem zlecić pilskiemu szpitalowi wszystkie badania specjalistyczne, które może realizować - mówi Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego.

Całkowity koszt budowy oddziału szacuje się na około 4 mln złotych. Dwa miliony ma przekazać samorząd województwa, a pozostałe dwa mają pochodzić z kasy powiatu pilskiego, który jest organem prowadzącym Szpital Specjalistyczny w Pile. Zabezpieczenie tej kwoty w budżecie powiatu zapowiedział już starosta pilski. Eligiusz Komarowski liczy przy tym również na wsparcie z budżetu centralnego: - W przyszłym roku jesteśmy w stanie przeznaczyć 2 miliony złotych na adaptację pomieszczeń szpitala. Jego dyrektor zabiega także o zewnętrzne pieniądze. Mam nadzieję, że otrzymamy też stosowne dotacje z budżetu centralnego.

Przekazanie wpisanych do projektów samorządowych budżetów kwot wydaje się być formalnością, bo opcje rządzące mają większość w swoich radach.

Na dzisiejszej konferencji prasowej członek zarządu województwa wielkopolskiego Jacek Bogusławski podał też datę otwarcia ośrodka radioterapii w Pile. Działająca w ramach Wielkopolskiego Centrum Onkologii placówka zostanie otwarta 18 listopada.

pg/ar

Posłuchaj

Jacek Bogusławski, członek zarządu województwa wielkopolskiego
Eligiusz Komarowski, starosta pilski