fot. Wikimedia
Zasłynął jako twórca postaci Kwapiszona, Gucia i Cezara oraz Gapiszona, wesołego chłopca w charakterystycznej czapce z pomponem. Opowiadania o jego przygodach weszły do kanonu polskiego komiksu.

Bohdan Butenko zmarł 14 października. O jego śmierci poinformował w mediach społecznościowych kwartalnik „Przekrój”, a następnie między innymi portal Culture.pl, prowadzony przez Instytut Adama Mickiewicza.

Karierę rozpoczął w 1955 roku, choć - jak sam mówił - komiksy rysował już w podstawówce. Śmiał się, że zadowoleni z tego byli koledzy, nauczyciele - mniej.

Bohdan Butenko współpracował z czasopismami dla dzieci: „Miś”, „Świerszczyk”, „Płomyczek”, „Płomyk”. Zilustrował i opracował graficznie kilkaset książek, głównie dla dzieci i młodzieży. Jest również autorem własnych książek, z których najbardziej znane to między innymi: seria przygód Kwapiszona wydana przez Naszą Księgarnię, „Pierwszy! Drugi!! Trzeci!!!”, „Pyś, czyli wiadukt nad chaszczami”, „Gapiszon i krokodyl”, „To ja, Gapiszon”.

Na podstawie przygód Gapiszona w 1964 roku powstał serial telewizyjny. Z jego charakterystycznej kreski korzystały nie tylko wydawnictwa książkowe, ale także różne instytucje, jak Poczta Polska czy nawet producenci wyrobów spożywczych. Artysta jest również znany z licznych scenografii dla teatru i telewizji, między innymi do „Kabaretu Starszych Panów”. Tworzył plakaty, filmy animowane oraz żarty rysunkowe. Jego prace były wystawiane w kraju i za granicą.

Jest laureatem licznych nagród w tym nagrody fundacji Cała Polska Czyta Dzieciom za całokształt twórczości oraz - przyznawanego przez dzieci - Orderu Uśmiechu. Został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

IAR/rż