fot. Jarosław Ryfun
9 października fundacja Nauka dla Środowiska wygrała konkurs „RegioStars Awards 2019” na najbardziej innowacyjne projekty regionalne. Fundacja była jedyną polską organizacją w finale.

W tym roku do konkursu napłynęło 199 zgłoszeń, z czego wyłoniono 24 finalistów, w 5 kategoriach. Projekt fundacji Nauka dla Środowiska „Dobre wsparcie” wygrał w kategorii obejmującej zwalczanie nierówności i ubóstwa. Realizowany jest wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego, Regionalnym Ośrodkiem Polityki Społecznej oraz Caritasem Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej i Caritasem Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

- Eksperci Komisji Europejskiej wskazali, że „Dobre wsparcie” skierowany jest do osób najbardziej potrzebujących osób, wszystkich wykluczonych społecznie i zagrożonych wykluczeniem, a także niesamodzielnych. Skupia się również na integracji nowych technologii w usługach opiekuńczych. To projekt z ogromnym potencjałem i ma możliwość wdrożenia go w pozostałych częściach Europy - powiedziała Izabela Rutkowska.

Projekt „Dobre wsparcie” można porównać do Ubera oferującego system sąsiedzkich usług opiekuńczych. Z systemu korzystać można na komputerze poprzez aplikację internetową, która jest także zintegrowana z aplikacją mobilną. System łączy lokalnych użytkowników bez konieczności korzystania z kosztownego telecentrum.

- Naszą intencją była możliwość wdrażania go w małych miejscowościach, miastach i różnych krajach. To zaczyna działać. Sprawdzaliśmy aplikację i przycisk „SOS” z geolokalizacją. Będąc w Brukseli, musieliśmy się odnajdywać kilkakrotnie, więc każdy miał wgraną aplikację. Realizowaliśmy to oczywiście dla celów testowych. Później odwołaliśmy alarm - podkreślił Arkadiusz Borysiewicz.

- Aplikacja sprawdza się nawet w ukrytych miejscach, na przykład na podziemnym parkingu. Bezbłędnie wskazuje lokalizację. To może być kluczowe, kiedy będziemy zagrożeni - zaznaczyła Izabela Rutkowska.

- Dziękujemy całemu zespołowi, również słuchaczom Polskiego Radia Koszalin, bo oni na nas głosowali i m.in. dzięki nim dostaliśmy się do finału. Wiele osób też na żywo śledziło transmisję w Internecie. Moment wyczytania i wręczenia nagrody? To była wielka duma. Możemy być takim małym trybikiem w zespole, który robi dobre, ciekawe rzeczy - dodali laureaci.

Jak wyglądała uroczystość wręczenia nagród? Co było najbardziej stresujące dla Izabeli Rutkowskiej i Arkadiusza Borysiewicza? Jakie emocje towarzyszyły im podczas gali? Kiedy zostanie wdrożona aplikacja? Czy Izabela Rutkowska i Arkadiusz Borysiewicz będą realizowali nowe projekty? Tego dowiedzieć się można z poniższej rozmowy.

red./rż

Czytaj więcej

Posłuchaj

rozmowa Beaty Góreckiej z Izabelą Rutkowską i Arkadiuszem Borysiewiczem