fot. wikimedia
Nie żyje Jan Szyszko, były minister środowiska, profesor nauk leśnych, polityk Prawa i Sprawiedliwości. Zmarł nagle, w wieku 75 lat.

Jan Szyszko pełnił funkcję ministra środowiska w rządzie Beaty Szydło. Wcześniej, w latach 2005-2007 - był ministrem środowiska w gabinetach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Pod koniec lat 90. - minister ochrony środowiska, zasobów naturalnych i leśnictwa w rządzie Jerzego Buzka. W 2001 roku, desygnowany przez Prawo i Sprawiedliwość, został członkiem Trybunału Stanu. Zasiadał w nim do 2005 roku. Był posłem na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji.

Jako minister, w lipcu 2006 roku, wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach realizacji obwodnicy przecinającej Dolinę Rospudy. Tym samym naraził się na krytykę obrońców przyrody, wielu naukowców, części społeczeństwa oraz przedstawicieli Unii Europejskiej.

Jan Szyszko w przeszłości był między innymi pełnomocnikiem rządu do spraw konwencji klimatycznej ONZ oraz przewodniczącym tej konwencji w latach 1999-2000. Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski. Założył i prowadził prywatną stację naukowo-badawczą dla studentów krajowych i zagranicznych, w której prowadzi się prace nad podnoszeniem zdrowotności lasów i wykorzystaniem zasobów przyrodniczych dla rozwoju gospodarczego.

Był współautorem programu dotyczącego zagadnień ochrony przyrody, przygotowanego przez AWS. Dyrektor Krajowego Zarządu Parków Narodowych.

Urodził się 19 kwietnia 1944 roku. Ukończył studia na Wydziale Leśnym Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, na której uzyskał następnie stopnie naukowe doktora i doktora habilitowanego nauk leśnych. W 2001 otrzymał tytuł naukowy profesora.

O śmierci Jana Szyszki poinformował prezydent Andrzej Duda na Twitterze: „Dziś przed południem odszedł prof. Jan Szyszko. Naukowiec i polityk, ale przede wszystkim dobry i życzliwy człowiek, pasjonat przyrody, którego darzyłem wielką sympatią i szacunkiem.”


Była premier Beata Szydło napisała „Był Ministrem Środowiska w moim rządzie. Człowiek zasad i wartości. Całym sercem ukochał Polskę. Wielki pasjonat przyrody. Cześć Jego Pamięci!”


IAR/ar