fot. prk24.pl
Na niespełna tydzień przed wyborami, opozycja nie nadąża za kampanią online partii rządzącej – ocenia amerykański serwis POLITICO. Zbudowanie dominującej pozycji w internecie ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego przypisuje się Pawłowi Szefernakerowi - dziś wiceszefowi MSWiA i koszalińskiemu posłowi, a do 2015 roku koordynatorowi działań PiS-u w globalnej sieci.

Paweł Szefernaker jeszcze jako dwudziestokilkuletni polityk był odpowiedzialny za opracowanie i wdrażanie strategii online jego partii. Przełomem okazał się 2015 rok, gdy - dzięki m.in. intensywnej i skutecznej kampanii wyborczej w internecie - Andrzej Duda został głową państwa, wygrywając z ówczesnym prezydentem Bronisławem Komorowskim.

- W 2015 r. politycy polegali na tradycyjnych formach kontaktu z wyborcami, takich jak teledyski i billboardy. Naprawdę nie docenili roli, jaką internet może odgrywać w kampanii - podkreśla Paweł Szefernaker w rozmowie z POLITICO.

Polityk przekonał wówczas strategów kampanii PiS-u do nietypowych jak na tamte czasy działań z zakresu marketingu politycznego. Wysłał np. Andrzeja Dudę na stok narciarski z kamerą GoPro, czy nakręcił wideo z przyszłym prezydentem, gdy ten czyta o sobie negatywne tweety. Ugrupowanie Jarosława Kaczyńskiego było też w awangardzie polskich partii, gdy „opanowywało” Twittera.

Po tym zwycięstwie PiS-u w internecie wszystkie podmioty na polskiej scenie politycznej dostrzegły, że wyborów nie można wygrać bez aktywnej obecności w globalnej sieci.

Dziś działania PiS-u w internecie nadzoruje Radosław Fogiel. I znowu partia Jarosława Kaczyńskiego jest o krok przed konkurencją. Wypuściła m.in. spot, w którym zachęca młodych ludzi do publikowania informacji o programie PiS-u w mediach społecznościowych, m.in. na niekojarzonych z polityką - Snapchatcie, TikToku czy nawet... Tinderze.

Według badania przeprowadzonego przez IBRIS, 57 proc. Polaków uważa, że PiS prowadzi najlepszą kampanię wyborczą, a tylko 4,8 proc. wskazało kampanię Koalicji Obywatelskiej.

Politico to międzynarodowy koncern medialny, słynący z różnego rodzaju analiz politycznych, z siedzibą w Arlington w USA.

red./politico.eu