fot. Jacek Żukowski
Słupska uczelnia otrzyma środki z obligacji skarbu państwa. 10 milionów złotych ma trafić na powiększenie potencjału naukowego uczelni, rozbudowę infrastruktury oraz popularyzację nauki, kultury i sportu w regionie.

O szczegółach podczas konferencji prasowej poinformowali Piotr Müller - rzecznik rządu oraz profesor Zbigniew Osadowski - rektor Akademii Pomorskiej.

- Przez najbliższe pięć lat czeka na nas bogata oferta atrakcji naukowych, kulturalnych i sportowych - powiedział profesor Osadowski.

- To efekt rządowego programu „Aktywna Akademia 5 plus”. Ostatnie lata to intensywny rozwój i śmiało mogę stwierdzić, że zyskaliśmy silną uczelnię w regionie - dodał Piotr Müller, rzecznik rządu i słupski poseł PiS-u. 

Pierwszym z trzech filarów programu „Aktywna Akademia 5 plus” jest popularyzacja nauki.  Na ten cel corocznie będzie przeznaczane 600 tysięcy złotych. Dzięki temu odbędą się w Słupsku spotkania z autorytetami naukowymi, otwarte warsztaty i wykłady prowadzone przez ekspertów z zagranicy. Dzieci i młodzież z regionu będą mogły brać udział w zajęciach z programowania komputerowego, a także korzystać z oferty dodatkowych bezpłatnych zajęć w ramach Uniwersytetu dla Dzieci.

Drugim elementem programu są działania prozdrowotne i sportowe. Dzięki funduszom (ponad 630 tysięcy złotych rocznie) organizowane będą zajęcia z piłki nożnej, koszykówki, sztuk walki oraz lekkoatletyki.

- Poprawi to nie tylko kondycję dzieci i młodzieży, ale również pozwoli na odkrycie nowych talentów - podkreślił Piotr Müller.

Trzecim aspektem jest promocja kultury i sztuki. Koncerty muzyczne, czwartki literackie, czy też wsparcie organizacji Juwenaliów Akademii Pomorskiej - to tylko nieliczne z planowanych działań w ramach tego filaru programu. Rocznie na na ten cel będzie przeznaczanych 410 tysięcy złotych.

red./jż/rż

Do pobrania