fot. Sławomir Kamola
Wczoraj na uroczystej gali wieloletni prezes koszalińskiego koła Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Henryk Zabrocki otrzymał z rąk Marka Michalaka - kanclerza międzynarodowej kapituły - Order Uśmiechu. Został 1043 kawalerem orderu.

Wyróżniony mówił, że dzieci, przyznając order, spełniły jego marzenie oraz doceniły wieloletnią pracę: - Trzeba starać się robić wszystko, by być człowiekiem, widzieć w dziecku podmiot oraz o nie dbać. Najwięcej czasu w swoim życiu zawodowym i społecznym poświęciłem przeciwdziałaniu krzywdzie dziecka.

Marek Michalak, kanclerz kapituły pytany o powody, dla których kapituła wyróżniła Henryka Zabrockiego, odpowiedział, że został w tym roku wybrany najlepszy z najlepszych. Jak dodał, dzieci potrzebują zaangażowania takich ludzi jak nowo nagrodzony kawaler Orderu: - Dzieci od zawsze potrzebują naszego wsparcia i czasu, dialogu, uznania ich praw oraz bezpiecznego świata.

W tym roku kapituła wyróżniła 10 osób - w tym 5 Polaków. Posiedzenie kapituły, na której wyłoniono tegorocznych laureatów, było zarazem oficjalnym rozpoczęciem obchodów jubileuszu 40-lecia międzynarodowego Orderu Uśmiechu przez sekretarza generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych.

sk/rż

fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
fot. Sławomir Kamola
Czytaj więcej

Posłuchaj

Henryk Zabrocki
Marek Michalak