fot. Radosław Żmudziński
Lider ludowców wezwał także wszystkie siły polityczne do poparcia zaproponowanego przez PSL ponadpartyjnego „Paktu dla zdrowia”.

Szef PSL-u wskazał m.in. możliwe źródła finansowania wzrostu nakładów na służbę zdrowia do 6,8 procent PKB: - Jeżeli przez ostatnich kilkanaście lat o setki tysięcy osób zmniejszyła się liczba rencistów, to przesuńmy 2 procent składki rentowej na rzecz polskich pacjentów. To kilkanaście miliardów złotych rocznie więcej dla służby zdrowia. Na ten cel muszą być też przekazywane pieniądze z akcyzy na papierosy i alkohol.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział także podjęcie działań mających wzmocnić samorządy. Jak powiedział, konieczna jest między innymi zmiana zasad ich finansowania: - To nie chodzi o wójta, burmistrza, czy starostę, a o wspólnotę lokalną, która teraz nie może się rozwijać, bo musi wykonywać zadania zlecone z rządu, na które rząd nie dał pieniędzy. Musimy wprowadzić zasadę - żadnych nowych zadań zleconych bez zabezpieczenia finansowego. To pozwoli inwestować pieniądze zarabiane przez samorządy. Nowa ustawa o dochodach powinna zagwarantować także nowy udział samorządów w podatkach, w tym podatku VAT.

Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził dziś między innymi Rymań i Koszalin. Spotkał się także z mieszkańcami Szczecinka.

ap/ar

fot. Radosław Żmudziński

Posłuchaj

Władysław Kosiniak-Kamysz o finansowym wzmocnieniu samorządów
Władysław Kosiniak-Kamysz o źródłach większych nakładów na służbę zdrowia