fot. Sławomir Kamola
Debata miałaby dotyczyć głównie stanu służby zdrowia Koszalina i regionu. Pochodzący ze Szczecinka lekarz swoje zaproszenie skierował szczególnie do innego niezależnego kandydata Stanisława Gawłowskiego, który jest przewodniczącym rady społecznej Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie. Trzecim uczestnikiem debaty miałby być kandydat PiS Krzysztof Nieckarz.

Podczas środowej konferencji Krzysztof Berezowski mówił również o potrzebie porozumienia ponad podziałami w sprawie utworzenia w Koszalinie Uniwersytetu Medycznego: - Do Szczecina odjeżdżają pacjenci, a razem z nimi pieniądze. Komisja Europejska oraz rządy PiS, a wcześniej PO wspierają otwieranie nowych wydziałów lekarskich. Zielona Góra, Olsztyn, miasta południowej Polski, podobnie jak Koszalin. nie są miastami wojewódzkimi. Dlaczego Koszalin jeszcze nie dołączył do tej grupy? Koszty powołania wydziału lekarskiego w Koszalinie to 60 milionów złotych, rozłożone na 5 lat.

Kandydat wskazał, że budżet miasta w tym okresie będzie wynosił około 2 mld złotych. Dodatkowym źródłem finansowania miałoby być wsparcie instytucji centralnych i dotacje unijne. Według kandydata utworzenie Uniwersytetu Medycznego pociągnęłoby za sobą utworzenie klinik i lepszą opiekę medyczną mieszkańców regionu. Docelowo w Koszalinie miałoby powstać również regionalne centrum onkologii.

Krzysztof Berezowski pytany o swój młody wiek powiedział, że na nowe wyzwania potrzebna jest odpowiedź nowego pokolenia.

sk/ar

Posłuchaj

Krzysztof Berezowski, niezależny kandydat na senatora