fot. Jarosław Rochowicz
Reportaż „Marynarz Dzidek” - historia porucznika, który był nawigatorem na legendarnym okręcie podwodnym ORP „Orzeł” - urzekł jury konkursu organizowanego przez Polskie Radio Koszalin.

Autor przyznał, że historie związane z morzem można opowiadać także z dala od niego: - To był reportaż o morzu widziany z perspektywy głównego bohatera, czyli porucznika Mariana Tadeusza Mokrskiego, którego wielką miłością było morze. Marzył on o tym, by zostać admirałem. Ta historia wciąż jest żywa w Lublinie, tam jest rondo jego imienia, tablice, jest również pamięć w liceum.

Wyróżnienie w konkursie zdobyła także nasza radiowa koleżanka Edyta Lubiak, która opowiedziała historię kobiety zajmującej się rybołówstwem: - Ten reportaż zdobył wyróżnienie dzięki jej bohaterce. Ona była spontaniczna, naturalna  i wspaniale opowiadała o tym, jak przez 10 lat z mężem wypływała w morze. Warto rozmawiać z ludźmi. Reportaż jest tego dobrym przykładem.

W gronie nagrodzonych znaleźli się także: Beata Kwiatkowska z Programu II Polskiego Radia oraz Hanna Wilczyńska-Toczko i Magdalena Świerczyńska-Dolot z Radia Gdańsk.

Oceniający audycje stanęli przed trudnym wyborem, bo jak mówi Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin, poziom konkursu był naprawdę wysoki: - Przy 26 nadesłanych pracach mieliśmy problem z wyłonieniem trzech najlepszych reportaży, dlatego nagrodziliśmy osiem audycji. Cieszę się, że z najodleglejszych zakątków naszego kraju wpłynęły prace, które w uniwersalny sposób opowiadają o morzu i ludziach morza.

W jury zasiadał także Przemysław Tejkowski. Prezes Polskiego Radia Rzeszów był tak zachwycony pracami zgłoszonymi do konkursu, że postanowił przyznać w imieniu swojej rozgłośni drugą nagrodę: - Rzeszowianie to ludzie gór tak samo twardzi jak ludzie morza. Postanowiliśmy się zjednoczyć i wymieniać nasze doświadczenia oraz materiały. W przyszłości powstanie coś z tego więcej.

Ogólnopolski Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2019” organizowany jest przez Polskie Radio Koszalin od ponad 30 lat. Jego celem jest zwrócenie uwagi na sprawy morza, gospodarki morskiej, ludzi morza, historię regionu nadmorskiego, a także na związki i kontakty mieszkańców państw nadbałtyckich. W tym roku nadesłano 26 audycji.

ms/rż

fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz
fot. Jarosław Rochowicz

Posłuchaj

Piotr Ostrowski, prezes Polskiego Radia Koszalin
Przemysław Tejkowski, prezes Polskiego Radia Rzeszów
Edyta Lubiak, dziennikarka Polskiego Radia Koszalin
Mariusz Kamiński, dziennikarz Polskiego Radia Lublin