fot. Mateusz Sienkiewicz
Uczestniczą w nich dziennikarze z całej Polski - m.in. z Lublina, Olsztyna, Białegostoku i Warszawy. Jest to grupowa wymiana myśli, dzielenie się spostrzeżeniami i dyskusja na temat nadesłanych audycji.

Warsztaty prowadzi Adrian Chimiak z Polskiego Radia Opole: - Reporter raczej podgląda świat, natomiast reportażysta próbuje go tłumaczyć. Reportaż radiowy przechodzi pewne zmiany. Musimy się dostosowywać do nowego słuchacza, który żyje w pędzącym świecie. Dlatego reportaże muszą być niestety coraz krótsze.

Do tegorocznej odsłony naszego konkursu nadesłano 26 audycji z całej Polski. Wśród nich jest reportaż pt. "Jestem częścią tego świata". Przygotowała go Adriana Jędrzejewska-Kuras z Polskiego Radia Pomorza i Kujaw: - Moim bohaterem jest kajakarz, który jako pierwszy opłynął przylądek Horn i organizował wyprawy kajakowe na Antarktydę. Podczas podróży dookoła świata poszukiwałam ciekawych ludzi. Tak trafiłam na Ricardo. Mam nadzieję, że podczas tych warsztatów czegoś się nauczę. Już po pierwszej dyskusji słyszę, że nasza praca będzie się koncentrować na realizacji, a to dobrze.

W gronie reportaży konkursowych jest także reportaż Anny Winnickiej. Nasza radiowa koleżanka odwiedziła podslupskie Starkowo, żeby opowiedzieć o muzeum... śledzia: - Kilku zapaleńców - młodych chłopaków jest tak zaabsorbowanych i historią, i tym tematem, że reportaż po prostu wciąga. No i czuć w nim posmak śledzi, także po jego nagraniu i wysłuchaniu, nie miałam wyjścia - poszłam do sklepu i zaopatrzyłam się w śledzie.

Wszystkie reportaże można odsłuchać TUTAJ>>

Warsztaty w Mielnie zakończą się w sobotę popołudniu. Wtedy też poznamy laureatów konkursu "Bałtyk 2019". Polskie Radio Koszalin organizuje go od ponad 30 lat. Imprezą towarzyszącą będzie wieczór patriotyczny w studiu im. Czesława Niemena poświęcony rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu.

aw/ar

fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Mateusz Sienkiewicz
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman
fot. Arkadiusz Wilman

Posłuchaj

Adrian Chimiak z Polskiego Radia Opole
Adriana Jędrzejewska-Kuras z Polskiego Radia Pomorza i Kujaw
warsztaty reportażystów w Mielnie - relacja Arkadiusza Wilmana
rozmowa Mateusza Sienkiewicza z Elżbietą Osowicz z Polskiego Radia Wrocław
Anna Winnicka z Polskiego Radia Koszalin