W dniach od 19 do 22 września r. w Mielnie odbędą się także Warsztaty Reportażu. Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego to przedsięwzięcie, w ramach którego chcemy zwrócić uwagę na sprawy morza, gospodarki morskiej, ludzi morza, historię regionu nadmorskiego, a także na związki i kontakty mieszkańców państw nadbałtyckich.

Do udziału w konkursie zapraszamy reportażystów mediów publicznych z całego kraju. Sesja, warsztaty oraz konkurs będą przeglądem najciekawszych reportaży radiowych o tematyce morskiej minionego roku. Pragniemy stworzyć reporterski obraz życia i losów ludzi (mieszkających zarówno na Wybrzeżu, jak i w głębi kraju) związanych z morzem pracą, działalnością społeczną, zainteresowaniami, pasją, emocjami. Spodziewamy się odpowiedzi na pytania o obecne miejsce morza i gospodarki morskiej w życiu Polaków, o drogi ludzi w kierunku morza oraz  wpływ sił natury na postawę i charakter człowieka. Spotkanie najlepszych polskich  reportażystów to nie tylko okazja do doskonalenia dziennikarskiego warsztatu, wymiany reporterskich doświadczeń i dyskusji, lecz także szansa na promocję regionu, poznanie Wybrzeża oraz problemów jego mieszkańców.

Konkurs Reportażu i Dokumentu Radiowego liczy już ponad 30 lat. W tym czasie zaprezentowano kilkaset reportaży traktujących o ludziach morza, życiu, śmierci, miłości, emocjach, fascynacjach, romantycznych przygodach, niekonwencjonalnych działaniach,     konfliktach, obyczajach. Były opowieści rybaków, żeglarzy, marynarzy i ich rodzin. Reporterskie opowieści zadziwiały różnorodnością, odwagą w podejmowaniu trudnych tematów, niebanalnym spojrzeniem na ludzkie dramaty. Jedne prace były zabawne, inne poważne i refleksyjne. Stawiały pytania, szukały odpowiedzi, dokumentowały wydarzenia. W roku 2013, po kilkuletniej przerwie, konkurs został reaktywowany.

W tym roku konkursowe prace oceniać będzie jury w składzie: Piotr Ostrowski - Prezes Zarządu Polskiego Radia Koszalin - przewodniczący jury, Przemysław Tejkowski - Prezes Zarządu Polskiego Radia Rzeszów oraz Jolanta Rudnik - Polskie Radio Koszalin. Obok warsztatów w programie Ogólnopolskiego Konkursu Reportażu i Dokumentu Radiowego „Bałtyk 2019” znalazły się także seminaria, prelekcje oraz panele dyskusyjne. Konkursowi towarzyszyło będzie niecodzienne wydarzenie -  w piątek, 20 września odbędzie się „Patriotyczny wieczór w Polskim Radiu Koszalin”. W programie: występ duetu Tomek Trust & Annie (godz. 17:00), występ zespołu KARPATY (godz. 17:30) oraz o godzinie 18:00 monodram Przemysława Tejkowskiego pt. „Melduję Tobie, Polsko – Rotmistrz Pilecki”.

„Jan z Gdańska. Bonifacio z Orii” - Magdalena Świerczyńska-Dolot z Radia Gdańsk

Czas trwania: 18 min. 33 sek.

Streszczenie: Jan Bernard Bonifacio, markiz z Orii, wł. Giovanni Bernardino Bonifacio, marchese d'Oria - włoski humanista, bibliofil, podróżnik, fundator Biblioteki Rady Miejskiej w Gdańsku. Danie w hołdzie Bonifacio (Carpaccio Bonifacio) serwuje jedna z gdańskich restauracji, a uczta dla podniebienia stała się dla reportażystki inspiracją do opowiedzenia o tym mało znanym człowieku, który podróżując przez 34 lata po świecie na statkach i żaglowcach, zupełnie przypadkowo rozbił się w okolicach Portu Gdańskiego. Zbierał książki i nazywał je swoimi dziećmi. Książki zachowały się w bardzo dobrym stanie - oryginały z notatkami Bonifacia. Uciekł przed prześladowaniem na tle religijnym. W Gdańsku znalazł nie tylko schronienie, ale i akceptację.

„Jan z Gdańska. Bonifacio z Orii” - Magdalena Świerczyńska-Dolot z Radia Gdańsk

„Zobaczyłam morze” - Anna Rębas z Radia Gdańsk
Czas trwania: 26 min.

Streszczenie: Helena skończyła 82 lata. Dziesięć lat temu autorka reportażu spotkała ją na gdyńskim żaglowcu Zawisza Czarny. Wtedy pani Helena pierwszy raz poczuła, jak to jest znaleźć się na morzu. Potem już nie było takiej okazji, żeby popłynąć, ale o morzu nie zapomniała nigdy. Podczas ostatniej wizyty dziennikarka spotkała w domu Heleny jej młodych przyjaciół : Dawida i Julitę. Dawid jest uczniem bohaterki reportażu i napisał program komputerowy dla niewidomych. Julita uwielbia natomiast tematy morskie, pięknie śpiewa i , jak się okazuje uczestniczyła w tym samym projekcie „Zobaczyć morze”. Tylko kilka lat później. Wizyta u Heleny kończy się nieoczekiwanie.

„Zobaczyłam morze” - Anna Rębas z Radia Gdańsk

„Twoja dzielnica – Letnica” - Marzena Bakowska z Radia Gdańsk
Czas trwania: 24 min. 14 sek.


Streszczenie: Letnica to gdańska dzielnica, która znajduje się w odległości kilkudziesięciominutowego spaceru do brzegu Zatoki Gdańskiej. W latach 70. XX wieku została przeznaczona jedynie na cele przemysłowe oraz zaplecze magazynowe dla portu i stoczni. Po zmianie miejscowego planu zagospodarowania ten teren na nowo stał się atrakcyjny pod zabudowę mieszkalną. Bliskość zatoki i świetna komunikacja drogowego sprawiają, że w ciągu ostatnich dwóch lat aż pięciu deweloperów kupiło tutaj ziemię. Dzięki Letnicy pod względem mieszkaniowym Gdańsk na nowo otwiera się na morze.

„Twoja dzielnica – Letnica” - Marzena Bakowska z Radia Gdańsk

„Navigare necesse est” - Joanna Lejtan z Radia Koszalin
Czas trwania: 25 min. 43 sek.


Streszczenie: Navigare necesse est - żeglowanie jest konieczne, nie tylko na morzach i oceanach, także w życiu. Kapitan żeglugi wielkiej Czesław Bojar-Fijałkowski od kilku lat jest na emeryturze. Nie chce jednak żyć biernie. Nadal żegluje, pracując jako wolontariusz, m.in. w koszalińskim hospicjum, wykorzystując doświadczenie i umiejętności zgromadzone przez długie lata pływania.

„Navigare necesse est” - Joanna Lejtan z Polskiego Radia Koszalin

„Wodnik” - Marta Dobrowolska z Radia Katowice
Czas trwania: 16 min. 31 sek.


Streszczenie: Do pełni szczęścia potrzebna mu woda. Najlepiej zimna. W wolnych chwilach pływa w rzekach, stawach, ale i w Bałtyku. Nawet w wodach Arktyki i Antarktydy. Leszek Naziemiec - to bohater reportażu. Tytułowy „wodnik” opowiada o swojej pasji, pokonywaniu kolejnych granic, przemyśleniach związanych z ekologią, a także o swojej pływającej rodzinie.

„Wodnik” - Marta Dobrowolska z Radia Katowice

„Marynarz Dzidek” - Mariusz Kamiński z Radia Lublin

Czas trwania: 29 min. 59 sek.

Streszczenie: Dwanaście lat temu, jednemu z największych rond w Lublinie, nadano imię por. Mariana Mokrskiego. O tym kim był i czym się zasłużył dla Polski, jak wynika z przeprowadzonej wśród mieszkańców sondy ulicznej, mieszkańcy nie mają pojęcia, chociaż postać jest znana z brytyjskim muzeum Royal Navy. Dzięki grupie pasjonatów historii, nauczycielom i uczniom lubelskich szkół, a także członkom rodziny, poznajemy losy porucznika, który był nawigatorem na legendarnym okręcie podwodnym ORP „Orzeł”. To właśnie dzięki niemu, sukcesem zakończyła się brawurowa ucieczka z internowania z portu Tallinie we wrześniu 1939 roku. Odkrywamy historię chłopaka, który w przyszłości chciał zostać... Admirałem, którego marzeniem była służba na tej właśnie jednostce, ale też szukamy  śladów i miejsc w Lublinie związanych z marynarzem Dzidkiem. Imię por. Mokrskiego przyjęło kilka lat temu jedno z lubelskich gimnazjów. Po reformie edukacji, nauczyciele, bohaterowie audycji, niepokoją się co się stanie ze zgromadzonymi pamiątkami i czy o por. Mokrskim w Lublinie będzie się jeszcze pamiętać.

„Marynarz Dzidek” - Mariusz Kamiński z Radia Lublin

„Trafiłem na „Trumnę”” - Mariusz Borsiak z Radia Olsztyn

Czas trwania: 27 min 8 sek.

Streszczenie: Zbigniew Bronicki, jako olsztyński i maturzysta, przez przypadek-jak sam mówi - trafił na Wyższą Szkołę Morską w Gdyni. Była druga połowa lat 70. Jego pierwszym statkiem był TS/S Stefan Batory. Między sobą marynarze nazywali ten statek „Trumną”. Młody marynarz miał dodatkowy powód by tak ten statek nazwać - do jego obowiązków należało m.in. lutowanie cynowych trumien z ciałami zmarłych pasażerów... Morska opowieść o legendarnym statku, widzianym z najniższego pokładu oczami początkującego stażysty - mechanika.

„Trafiłem na „Trumnę” ” - Mariusz Borsiak z Radia Olsztyn

„Jestem częścią tego świata” - Adriana Andrzejewska-Kuras z Radia PIK
Czas trwania: 17 min. 37 sek.


Streszczenie: Ricardo Krużewski nie uważa się za ryzykanta. Nie wypływa kajakiem jeśli wie,że może nie przeżyć. Jako pierwszy na świecie opłynął kajakiem Przylądek Hornu, dwa razy był na Antarktydzie. Nie dba o to, czy świat nazwie go wariatem. Robi to, co lubi. Za jaką cenę?

„Jestem częścią tego świata” - Adriana Andrzejewska-Kuras z Radia PIK

„Marynarze na końcu świata” - Elżbieta Osowicz z Radia Wrocław
Czas trwania: 17 min. 19 sek.


Streszczenie: Flotylla Pińska - właśnie mija 100 lat od jej powstania. Mało kto o niej słyszał: „Pływali po morzu Pińskim”? „Gdzie to jest?” - pytają. Okazuje się, że nie tylko walczyli, ale też lubili się bawić...

„Marynarze na końcu świata” - Elżbieta Osowicz z Radia Wrocław

„Testament Admirała” - Izabela Patek z Radio Zachód

Czas trwania: 29 min. 59 sek.

Streszczenie: W ubiegłym roku obchodziliśmy setną rocznicę odzyskania przez Polskę po latach zaborów Niepodległości. Minęło także 100 lat od powstania polskiej Marynarki Wojennej, którą powołał do życia Józef Piłsudski. Wśród oficerów marynarki, którzy odegrali w naszej najnowszej historii szczególnie ważną rolę był kontradmirał Józef Unrug, dowódca obrony polskiego wybrzeża w roku 1939. Ten wybitny dowódca wsławił się szczególnym stosunkiem do swoich podwładnych, których zawsze bardzo szanował, chociaż wymagał od nich wiele. Ślady rodziny Unrugów prowadzą do Gorzowa, gdzie po wojnie osiedliła się jej część. Mieszka tu m.in. Józef Unrug, dla którego pamięć o swoim wielkim przodku jest bardzo ważna. Członkowie tej rodziny spotykają się na zjazdach również po niemieckiej stronie granicy - korzenie rodu sięgają właśnie tamtej strony Odry. Powtórny symboliczny pogrzeb Admirała odbył się jesienią na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni - Oksywiu. Życzeniem Józefa Unruga było bowiem pochowanym wraz
z towarzyszami broni. To opowieść o współczesności i historii rodziny Unrugów.

„Testament Admirała” - Izabela Patek z Radio Zachód

„Janka rybaczka z Rowów” - Edyta Lubiak z Radia Koszalin
Czas trwania: 17 min. 17 sek.


Streszczenie: Wspomnienie jednej z sześciu kobiet - rybaczek, które w latach powojennych wypłynęły z mężami z portu w Rowach. Bohaterka reportażu wytrzymała najdłużej 10 lat. W opowieści wspomaga ją córka jednej z rybaczek - obecna sołtys miejscowości. Kobiety rybaczki były i są rzadkością...

„Janka rybaczka z Rowów” - Edyta Lubiak z Radia Koszalin

„Po drugiej stronie wody” - Monika Hemperek z Radia Lublin

Czas trwania: 29 min. 45 sek.

Streszczenie: Jak wygląda życie podwodne? Jakie tajemnice skrywają w sobie nasze morza, oceany, zatopione kopalnie? Na czym polega fenomen Bałtyku? O jego romantyzmie, skarbach i zagrożeniach opowiedzą i zabiorą nas do podwodnego świata doświadczeni nurkowie: Marek Zelmanowicz, Monika Kazmerska i Maciej Mazur.

„Po drugiej stronie wody” - Monika Hemperek z Radia Lublin

„Na ratunek morzu” - Jakub Tarka
Czas trwania: 12 min. 16 sek.


Streszczenie: W czerwcu 2019 r. przez kilka dni trwała na Bałtyku ekspedycja badawcza, mająca na celu ocenę ryzyka, związanego z wyciekiem paliwa z Frankena - niemieckiego tankowca z czasów II wojny światowej, leżącego na dnie morza. W lipcu na nadbałtyckich plażach o wynikach ekspedycji informowano turystów oraz media. Organizatorzy - Instytut Morski w Gdańsku i Fundacja „Mare” ostrzegali przed konsekwencjami bagatelizowania tego ukrytego głęboko w wodzie zagrożenia i zwracali uwagę na konieczność wydobycia wraku leżącego na dnie Bałtyku.

„Na ratunek morzu” - Jakub Tarka

„Czas Morza” - Jarosław Banaś z Radia Koszalin

Czas trwania: 29 min.

Streszczenie: Jego łódź stoi przed kościołem, on naprawia zegary. Odszedł z morza, ale cały czas o morzu mówi i myśli. „Czas Morza” to zapis doświadczeń rybaka, tego co kochał i co musiał porzucić. Dlaczego? Bo bohater reportażu jest z innego czasu, z czasu małych łodzi przybrzeżnych, wschodów słońca, ręcznego wyciągania siatek i szacunku do przyrody. Jego czas minął.

„Czas Morza” - Jarosław Banaś z Polskiego Radia Koszalin

„Posłaniec złych wiadomości” - Beata Kwiatkowska z Programu II Polskiego Radia
Czas trwania: 19 min. 30 sek.


Streszczenie:
Maciej Rokus jest Ślązakiem. Tworzy duet muzyczny z Andrzejem Tylmanem - ojcem zaginionej Ewy. Jeden z nich gra na trąbce, drugi śpiewa. Zbliżyła ich do siebie rodzinna tragedia związana z zaginięciem Ewy Tylman. Maciej pomagał w poszukiwaniach jako szef Grupy Specjalnej Płetwonurków RP. Nurkowie szukają ciał zaginionych w morzu i mniejszych zbiornikach wodnych. Ostatnia akcja poszukiwawcza grupy dotyczyła znanego producenta, Piotra Woźniaka-Staraka. Maciej Rokus zwykle mówi, jeśli zaginął człowiek to jego ciało jest albo w piachu, albo w wodzie. On szuka w tym drugim miejscu. Jest szczęśliwy, jeśli poszukiwania kończą się sukcesem. Choć po latach od zaginięcia oddaje rodzinie ciało, to czy można go nazwać posłańcem złych wiadomości.

„Posłaniec złych wiadomości” - Beata Kwiatkowska z Programu II Polskiego Radia

„Przystanek Starkowo 13” - Anna Winnicka z Radia Koszalin

Czas trwania: 16 min. 52 sek.

Streszczenie: Do Starkowa zjeżdżają z całej Polski, aby zjeść dobrze przyrządzonego śledzia, odnaleźć spokój i zwolnić tempo życia codziennego. Zagroda Śledziowa przyciąga turystów wypoczywających nad morzem wyjątkowym i właśnie dobrą kuchnią A wszystko to za sprawą zapaleńców, którzy postanowili odremontować zagrodę datowaną na 1832 r. i urządzić  tam - z miłości do śledzia - pierwsze w Polsce Muzeum Śledzia.

„Przystanek Starkowo 13” - Anna Winnicka z Polskiego Radia Koszalin

„Kapitan Lobo” - Hanna-Wilczyńska Toczko z Radia Gdańsk

Czas trwania:28 min. 45 sek.

Streszczenie: Kapitan Tomasz Sobieszański pseudonim „Lobo” pływa ponad 55 lat. Jest synem Krzysztofa Sobieszańskiego pseudonim „Kolumb”, którego nigdy nie widział, ale który towarzyszy nu przez całe życie . Kapitan Lobo spełnia nieżyjącego ojca, rozmawia z nim, pali fajkę. To historia o sile genów, inspiracji, przekazie międzypokoleniowym z miłością w tle.

„Kapitan Lobo” - Hanna-Wilczyńska Toczko

„Polubić drogę” - Kamila Litman z Radia Łódź
Czas trwania: 16 min. 58 sek.


Streszczenie: Łodzianin Adam Jerzykowski dwukrotnie podejmował duże wyzwania pływackie. Dziś zachęca innych do aktywności sportowej w celach charytatywnych. 7 września 2019 r. w Łodzi po raz drugi odbył się „Dzień Marzyciela” - charytatywna impreza pływacka fundacji Swim for a Dream. Geneza imprezy sięga 2015 r. - wtedy jej pomysłodawca przepłynął 20 kilometrów przez Bałtyk.

„Polubić drogę” - Kamila Litman

„Taka historia” - Dorota Sokołowska z Radia Białystok

Czas trwania: 16 min. 54 sek.

Streszczenie: Bursztyn najczęściej kojarzy się nam z pobytem nad morzem, z pięknymi bursztynowymi koralami lub nalewką zdrowotną. Tymczasem w Łomży, kilkaset kilometrów od morza też znany jest bursztyn, wydobywany z Narwi przez Kurpiów. 40 lat temu miała miejsce słynna kradzież muzealnej kolekcji bursztynu. Wracamy do historii, żeby zobaczyć, jak skończyła się ta sprawa i co z niej jeszcze pamiętamy. Czy czterdzieści lat to dużo czy mało? Co zostaje w pamięci i w kronikach policyjnych z wydarzeń sprzed lat? I kto jeszcze pamięta szczegóły tego sensacyjnego skoku na... Kulturę?

„Taka historia” - Dorota Sokołowska

„Kościół ludzi morza” - Anna Kolmer z Radia Szczecin
Czas trwania: 24 min. 39 sek.


Streszczenie: Mały, wyjątkowo klimatyczny kościółek nad Parsętą w Kołobrzegu pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w bliskim sąsiedztwie katedry, już od kilku lat pełni funkcję Duszpasterską Ludzi Morza. Zgromadzono tu trochę cennych eksponatów czy Wotum Wdzięczności, które przekazali Wiesław Ludwiczak i Andrzej Przybylski. Można obejrzeć model kultura KOŁ-166 oraz kotwicę pochodzącą z tej jednostki, która zatonęła w 1978 r. wraz z sześcioma rybakami. Od niedawna jest też model promu pasażersko-samochodowego „Wawel”, który w latach 1977-1988 pływał pod marką Polferries, a przekazany został z upoważnienia zarządu Polskiej Żeglugi Morskiej, jako Wotum pracowników tego armatora. Kolejne eksponaty przekazywane Kościołowi, powoli nadają mu morski charakter. W niedzielę 31 marca ten niewielki Kościółek nad Parsętą stał się oficjalnie „Kościołem Ludzi Morza” w realizacji dźwiękowej Aleksandry Mazur-Woronieckiej.

„Kościół ludzi morza” - Anna Kolmer

„Ja się tylko znam na barkach” - Anna Kolmer z Radia Szczecin
Czas trwania: 36 min. 6 sek.


Streszczenie: Odra od wieków znacząco wpływa gospodarczo na regiony, przez które toczyła swoje wody. Była ważną drogą wodną, łączącą dorzecza Europy Wschodniej z dorzeczami Europy Zachodniej. Dziś o żegludze na Odrze wiele się mówi, choć transport wodny jest wciąż marginalizowany mimo, że jest jednym z najtańszych i zarazem najbardziej przyjaznych środowisku. O przewozach surowców i towarów barkami czy pchaczami należącymi do Polska „Żegluga na Odrze”, przedsiębiorstwa Odratrans, pozostało tylko wspomnienie. Realizacja dźwiękowa Aleksandra Mazur-Woroniecka. O swojej pasji opowiada Leszek Kiełtyka - właściciel firmy Żegluga na Odrze.

„Ja się tylko znam na barkach” - Anna Kolmer

„Jedno pokolenie” - Anna Kolmer z Radia Szczecin
Czas trwania: 35 min. 20 sek.


Streszczenie:
Przedsiębiorstwo Połowów Dalekomorskich i Usług Rybackich „Gryf” powstało w 1957 r. W latach świetności w jego flocie pływało kilkadziesiąt trawlerów, które łowiły ryby na Pacyfiku, Morzu Północnym i w rejonie Afryki. Poza połowami „Gryf” zajmował się także przetwórstwem i sprzedażą ryb. Dawał zatrudnienie kilku tysiącom osób. Kłopoty firmy rozpoczęły się po rozszerzeniu przez  przybrzeżne państwa nadmorskie stref wyłączności ekonomicznej, które umożliwiły firmie korzystnie z wielu łowisk. W końcówce działalności firma łowiła już tylko na Morzu Beringa i Ochockim. Pod koniec 2000 r. rozpoczęła się likwidacja przedsiębiorstwa. W  następnym roku sąd wydał decyzję o jego upadłości. Dopiero w 2009 r. swoją działalność zakończył syndyk, który sprzedał majątek „Gryfa”, w tym nabrzeże Mak i Dom Rybaka. Zaaresztowanie w urugwajskim Montevideo i kanadyjskim Vancouverze trawlery zostały sprzedane na licytacji. Kwoty uzyskane z wyprzedaży majątku okazały się jednak na tyle niskie w stosunku do długów firmy, że do dziś wielu pracowników „Gryfa” nie odzyskało zaległych pensji. Realizacja dźwiękowa Aleksandra Mazur-Woroniecka.

„Jedno pokolenie” - Anna Kolmer

„O co tyle hałasu” - Katarzyna Wolnik-Sayna z Radia Szczecin

Czas trwania: 19 min. 22 sek.

Streszczenie: Budowanie jachtu w małym 18-sto metrowym mieszkanku, dwukrotnie samotne opłynięcie ziemi na maleńkim jachcie, rejs na Islandię. Czy da się ułożyć życie według własnego scenariusza? Zapewne wielu z nas próbuje, ale często ślepy los sprawia,że trzeba ten scenariusz weryfikować. Nie dotyczy to naszych bohaterów reportażu. Realizują wymyślone przez siebie zadania, konsekwentnie, z uporem, ale trochę z dystansem do życia. Własnym przykładem pokazując, że można - jeśli ma się w sobie troszeczkę „szaleństwa” i dużo marzeń. Samotny rejs Szymona Kuczyńskiego dookoła świata został zakończony. 17 maja o godz. 07:29 „Atlantic Puffin” przeciął linię mety i wpłynął do historii polskiego i światowego żeglarstwa. Żeglarz opłynął ziemię w czasie 270 dni 10 godzin i 29 minut. Po krótkim odpoczynku, w sobotę wrócił do Polski. Powitaliśmy go w Marinie Kamień Pomorski.

„O co tyle hałasu” - Katarzyna Wolnik-Sayna

„W męskim świecie” - Katarzyna Wolnik-Sayna z Radia Szczecin
Czas trwania: 21 min. 53 sek.


Streszczenie:
Morze nie było i nie jest dla bab - to zdanie słyszała bardzo często. Najpierw w szkole morskiej, potem - kiedy szukała pracy u armatorów, oczywiście na statkach, jako marynarz, jako oficer, a nawet kiedy była już kapitanem i miała ugruntowaną pozycję. Niektórzy mężczyźni nie chcieli z nią pływać. Tak po prostu: „Ja z babą? Po moim trupie!”. Dopiero po pobycie na statku potrafili powiedzieć: „Ta stara to całkiem równa kobieta”. Nazywano ją „królową morza”, „kapitanem w spódnicy”, „Pierwszą po Bogu”  lub „Żabą”. Danuta Kobylińska-Walas to pierwsza w Polsce kobieta, która uzyskała patent kapitański i własny statek, którym dowodziła. Nominację otrzymała w dniu 16 lutego 1962. Jej upór i postawa marynarska utarły drogę kobietom na morze. W wieku 87 lat tak wspomina tamte czasy...

„W męskim świecie” - Katarzyna Wolnik-Sayna

„Jest moim Magellanem” - Katarzyna Wolnik-Sayna z Radia Szczecin
Czas trwania: 31 min. 40 sek.


Streszczenie: Skąd jesteśmy? Jaka jest historia naszych rodzin? Kim są nasi dziadkowie? Nie wszyscy młodzi ludzie zadają sobie takie pytania. W tej rodzinie jest inaczej. „Dziadek jest moim superbohaterem” - mówi wnuk Wojtka Jacobsona, Piotr. Kapitan Jacobson zaczął żeglować z braćmi jeszcze w dzieciństwie. Po przyjeździe na studia do Szczecina 1947 r. znalazł swoją przystań w Jacht Klubie AZS. Brał udział w historycznych, polskich wyprawach oceanicznych, m.in. z Ludomirem Mączką w rejsie „Vagabond II” przez Przejście Północno-Zachodnie. Pływał na Pogorii i Concordii w kanadyjskiej szkole pod żaglami. Dzisiaj w wieku 90-lat, kiedy przestał czynnie uprawiać żeglarstwo, jest bardzo pomocny w kontaktach żeglarzy z całego świata. Dziadek Kapitan - Wojtek Jacobson...

„Jest moim Magellanem” - Katarzyna Wolnik-Sayna

„Wiatr od morza” - Urszula Żółtowska-Tomaszewska - Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia
Czas trwania: 28 min. 18 sek.


Streszczenie: Kapitan Jerzy Sobecki „Juras”, mimo ukończenia 70-ciu lat, nie zamierza przejść na emeryturę. Praca na morzu, to jego żywioł. Daje mu radość, dobre samopoczucie i młody wygląd. Właśnie wrócił z długiego, kilkumiesięcznego rejsu...

„Wiatr od morza” - Urszula Żółtowska-Tomaszewska - Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia