fot. Renata Pacholczyk
Wybudowano m.in. drogi i ścieżki rowerowe. Zainwestowano także w edukację przedszkolną i szkolną. W Koszalinie samorządowcy z 19 gmin i miast podsumowali dotychczasowe wykorzystanie pieniędzy z tego programu.

W dyskusji wzięli udział przedstawiciele miejskich oraz gminnych samorządów, m.in. Koszalina, Kołobrzegu, Białogardu, Będzina, Biesiekierza, Bobolic czy Tychowa.

Marszałek województwa zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz podkreślił, że najważniejsze w tym programie są nawiązana przez samorządy współpraca i realizowane dzięki niej wspólne projekty: - Gospodarze siadają przy wspólnym stole i wypracowują strategię tego, co i jak rozwijać, a następnie dzielą pieniądze. ZIT ma służyć do budowania większych powiązań metropolitalnych.

Potwierdził to prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Jako przykład podał budowę ścieżek rowerowych przebiegających przez teren kilku gmin: - Pewne inwestycje wzajemnie się uzupełniały. Współpracę pomiędzy dużymi ośrodkami widać w budowie ścieżek, na przykład na odcinkach: Białogard-Kołobrzeg, Koszalin-Manowo, Koszalin-Świeszyno.

Pieniądze z ZIT-u przeznaczane były także na lokalne inwestycje. - Udało nam się zrealizować jeden z ważniejszych projektów dla gminy. Połączenie Biesiekierza z Koszalinem poprawia bowiem bezpieczeństwo mieszkańców Starych Bielic. Była to znacząca inwestycja w granicach siedemdziesięciu procent dofinansowania w ramach ZIT-u. Chcielibyśmy jeszcze zrobić miejsce przesiadkowe w Biesiekierzu - powiedział Andrzej Leśniewicz, wójt gminy Biesiekierz.

Zyskało również Tychowo. Tu, jak podkreślał burmistrz Robert Falana, pieniądze wykorzystano między innymi na inwestycje rowerowe: - Z środków ZIT-u udało nam się wybudować odcinek ścieżki pieszo-rowerowej oraz postawić dwie stacje rowerowe. Opracowujemy jeszcze jeden odcinek ścieżek o długości 3,5 km - z Tychowa do Borzysława.

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych dla gmin oraz przedsiębiorców z regionu przeznaczono 40 milionów euro, czyli ponad 160 milionów złotych. Większa część funduszy została już wykorzystana.

rp/kk

fot. Renata Pacholczyk
fot. Renata Pacholczyk

Posłuchaj

Olgierd Geblewicz, marszałek województwa zachodniopomorskiego
Piotr Jedliński, prezydent Koszalina
Andrzej Leśniewicz, wójt gminy Biesiekierz
burmistrz Robert Falana