fot. Jarosław Ryfun
Akcja komitetu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości ma - w zamierzeniu jej twórców - pokazać wielkość strat z powodu nielegalnego obrotu paliwem w czasie 8-letnich rządów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Według PiS-u, skarb państwa tracił na nieopodatkowanym paliwie, które wjeżdżało do Polski 24 miliony złotych, a rocznie około ośmiu miliardów. Jak podkreślał podczas dzisiejszej konferencji prasowej wiceminister MSWiA, koszaliński poseł PiS Paweł Szefernaker, teraz te pieniądze można wydać na konkretne cele: - Pokazujemy, skąd pozyskujemy pieniądze na finansowanie ważnych inwestycji m.in. w naszym regionie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości zagwarantował środki na budowę trasy S11, na odcinku od Koszalina do Bobolic. To jest półtora miliarda złotych. Tak pozyskane pieniądze to także możliwość sfinansowania najnowocześniejszej w Polsce strzelnicy dla Straży Granicznej. To 18 milionów złotych. Koszalin od lat czekał też na jednostkę ratowniczo-gaśniczą. Jej budowa kosztować będzie około 20 milionów złotych.

Przykłady wykorzystania pieniędzy z likwidacji nielegalnego obrotu paliwem przedstawił także były europoseł PiS Czesław Hoc: - Dziecko, w ramach programu 500+, dostaje rocznie 6 tysięcy złotych. Tylko z jednego dnia można sfinansować ten program dla 4 tysięcy dzieci.

Z kolei Krzysztof Nieckarz, dyrektor koszalińskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, kandydat PiS na senatora zwrócił uwagę na wykorzystanie pieniędzy z uszczelnienia podatku VAT na pomoc rolnikom: - Drugi rok z rzędu mamy klęskę suszy. Rząd przeznaczył rekordowe środki na likwidację szkód nią wywołanych. W zeszłym roku było to 2,2 mld złotych, a w tym roku będą to prawdopodobnie 3 miliardy. Wystarczyło sto dni bez wjeżdżania cystern z lewym paliwem, aby sfinansować pomoc dla rolników.

Po drogach Polski jeżdżą cztery takie cysterny. Jedna z nich pojawi się jutro w województwie pomorskim. „Cysterny wstydu PO-PSL” będą jeździć do końca kampanii wyborczej.

rp

fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun
fot. Jarosław Ryfun

Posłuchaj

Paweł Szefernaker, wiceszefer MSWiA, koszaliński poseł PiS
Czesław Hoc, były europoseł PiS
Krzysztof Nieckarz, dyrektor koszalińskiego oddziału Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa