fot. pixabay.com
Mechanizm przestępstwa jest prosty - oszuści rozsyłają drogą elektroniczną wiarygodnie wyglądające komunikaty z prośbą o dopłatę niewielkich sum np. do przesyłek, czy rachunków. Otwierając taki link i logując się do bankowości internetowej, nieświadomie umożliwiamy oszustom „wyczyszczenie” naszego konta ze wszystkich pieniędzy.

- W Sławnie jedna osoba straciła w ten sposób 11 tys. złotych, a druga - 10 tys. Mamy jeszcze inne tego typu zgłoszenia, gdzie poszkodowani mówią, że skradziono im po kilka tysięcy złotych - mówi asp. sztab. Tomasz Pruszyński z Komendy Powiatowej Policji w Sławnie. - Dlatego apelujemy, aby nie dopłacać żadnych kwot pieniędzy poprzez komunikaty i linki, które są rozsyłane. Tak działają przestępcy, którzy wchodzą w posiadanie numerów i haseł do kont bankowych. Później je bez skrupułów wykorzystują - dodaje.

Policja zapowiada, że poprosi też księży proboszczów, aby podczas mszy przestrzegali wiernych. Chodzi głównie o osoby starsze, które są szczególnie narażone na oszustwa internetowe.

Tomasz Turczyn/ar