fot. Przemysław Grabiński
To wspomnienie pielgrzymek Ojca Świętego Jana Pawła II do Wielkopolski. Wystawę przygotował poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej.

- Na dziewięć pielgrzymek, które papież Jan Paweł II odbył do Polski, cztery były na ziemi wielkopolskiej. Mamy m.in. rożne druki, które pokazują, że komunistyczne władze robiły wszystko, żeby zmniejszyć znaczenie tych wizyt - powiedziała współautorka wystawy dr Elżbieta Wojcieszyk z IPN-u.

Na prezentowanych na wystawie fotografiach odnalazła się działaczka opozycyjna z Piły, Wanda Nisiewicz. Jak powiedziała - wrażenia ze spotkania z Ojcem Świętym w Poznaniu w 1983 roku pamięta do dziś: - Był cały sektor byłych internowanych z Wielkopolski, w których była nadzieja, że skoro wpuścili ponownie papieża, to nie poddamy się, a on będzie nas wspierał. Człowiek nie jest w stanie opisać tej atmosfery, była euforia i nadzieja, że kiedyś zwyciężymy.

Wystawę zorganizowała Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Pile. Ekspozycję – przy budynku biblioteki przy ul. Staromiejskiej – można oglądać do końca września.

pg/kk

Posłuchaj

dr Elżbieta Wojcieszyk, współautorka wystawy
Wanda Nisiewicz