fot. UM Słupsk
Mural pod hasłem "Kobieta Wolności i Solidarności" odsłonięto na ścianie Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Taką formę uczczenia mec. Anny Boguckiej-Skowrońskiej, działaczki Solidarności, obrońcy w kilkudziesięciu procesach politycznych, senatora trzech kadencji, postanowiła zrealizować radna wojewódzka Danuta Wawrowska: - To nasza lokalna ikona Solidarności. Chciałam, że Anna Bogucka-Skowrońska jeszcze za życia wiedziała, jak słupszczanie są jej wdzięczni za to co dla nas zrobiła.

Mec. Anna Bogucka-Skowrońska przyjęła gest słupszczan z dużym wzruszeniem: - Nie spodziewałam się, że zostanę w taki sposób uhonorowana. Ale rozumiem, że w mojej osobie, honoruje się tych wszystkich ludzi, którzy latami marzyli o wolnej Polsce i dla tego marzenia się poświęcali. Przyjmuję to wyróżnienie w imieniu wszystkich ludzi Solidarności, a w szczególności kobiet związku, bo one nie zawsze były doceniane.

Mural na ścianie siedziby głównej biblioteki wykonała według własnego projektu Katarzyna Tomasiak - słupska artystka, pedagog i stypendystka prezydenta Słupska w 2014 roku.

Anna Bogucka-Skowrońska od 1971 roku wykonuje w Słupsku zawód adwokata. Od początku związała się z demokratyczną opozycją, pomagała w tworzeniu Związku NSZZ „Solidarność”. Była doradcą struktur miejskich i regionalnych, współpracowała z prasą związkową (biuletynem „Solidarność Słupska”). W stanie wojennym internowana i represjonowana. W latach osiemdziesiątych jako adwokat broniła społecznie w kilkudziesięciu procesach politycznych takich działaczy opozycji jak: Lech Wałęsa, Anna Walentynowicz, Zbigniew Romaszewski i Bogdan Lis. Brała udział w przygotowaniu założeń reformy prawa karnego dla Okrągłego Stołu.

Była senatorem trzech kadencji i słupską radną miejską dwóch kadencji. Była też członkiem Krajowej Rady Sądownictwa, a od 2007 do 2015 r. - sędzią Trybunału Stanu.

Od lat pomaga członkom „Solidarności”, prowadząc bezinteresownie sprawy represjonowanych, m.in. jest pełnomocnikiem pokrzywdzonych zrzeszonych w Stowarzyszeniu „Chełminiacy 1982” w sprawie przeciwko gen. Ciastoniowi i innych za karny obóz wojskowy (internowanie) dla działaczy „Solidarności” w Chełmie.

Otrzymała wiele medali i odznaczeń, m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (2002) i Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2009). W 2015 roku Rada Miejska w Słupsku nadała Annie Boguckiej-Skowrońskiej tytuł Honorowego Obywatela Miasta Słupska.


mh/UM Słupsk/ar

Posłuchaj

Anna Bogucka-Skowrońska
Danuta Wawrowska