fot. Henryk Borawski/wikimedia
Od grudnia ubiegłego roku lekarze w Zachodniopomorskiem wystawili ponad 602 tysiące e-zwolnień. W tym czasie papierowych „L4”, które wyszły z użycia, wpłynęło do zachodniopomorskich placówek ZUS-u tylko 859.

1 grudnia 2018 roku elektroniczne zwolnienia lekarskie stały się obowiązkowe. Od tego momentu do końca lipca tego roku w Szczecinie trafiło do ZUS ponad 419 tysięcy e-zwolnień, przy 616 papierowych drukach. W Koszalinie tylko 243 zwolnienia były „w papierze" a niemal 184 tysiące wystawiono elektronicznie.

W naszym województwie lekarze wydają miesięcznie średnio kilkadziesiąt tysięcy zaświadczeń o zwolnieniu z pracy. W lipcu na przykład wysłano do ZUS-u prawie 74 tysiące zwolnień, wśród których tylko 21 było papierowych. W ubiegłym miesiącu e-zwolnienia w regionie stanowiły 99,97 procent.

W całym kraju od grudnia zeszłego roku do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło już ponad 16,9 miliona e-zwolnień. W tym czasie w wersji papierowej lekarze przekazali tylko nieco ponad 32 tysiące zaświadczeń. Co ważniejsze, liczba papierowych zwolnień systematycznie, z miesiąca na miesiąc, spada.

Warto dodać, że dziś inne państwa, które wprowadziły elektroniczne zwolnienia kilka lub kilkanaście lat temu mają nadal około 2 procent zwolnień papierowych. W Polsce zaś forma ta jest znikoma.

red./rż