fot. Adam Guz/KPRM
Po 30 milionów złotych otrzymają: miasto Słupsk, gmina wiejska Słupsk i powiat słupski.

Taki podział pieniędzy został uzgodniony podczas spotkania ministra Piotra Müllera z samorządowcami w Warszawie. Obok prezydent Słupska i starosty, uczestniczyła w nim wójt gminy wiejskiej Barbara Dykier: - To było merytoryczne spotkanie. Ustaliśmy także, że pieniądze będą spływać do samorządów do 2024 roku.

Samorządy Słupska i gminy wiejskiej mają do końca tygodnia przygotować wykaz inwestycji, które będą mogły liczyć na dofinansowanie z budżetu. Prezydent Słupska pracuje nad listą, a wójt gminy wiejskiej ma ją już gotową. - Chcemy te pieniądze wykorzystać na inwestycje, na które trudno dostać dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Chcemy rozbudować szkołę we Włynkówku o punkt przedszkolny, rozbudować szkołę we Wrześciu, kapitalne remonty szkół w Redzikowie, Jezierzycach i Głobinie, budowę gminnego centrum kultury w Siemianicach i adaptację pałacu w Lubuczewie na centrum usług społecznych  - twierdzi wójt Dykier.

Pierwsze pieniądze do gmin mogą trafić jeszcze w tym roku.

Z rozmów z samorządowcami zadowolony jest Piotr Müller, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego oraz poseł ziemi słupskiej.

- Gdy siedem miesięcy temu objąłem mandat poselski postawiłem sobie za jeden z głównych celów kwestie rekompensat za tarczę antyrakietową. Teraz, jako minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, podjąłem działania żeby jak najszybciej uchwalić zapowiadany od wielu lat program - powiedział poseł.

Około 90 mln złotych zostanie przeznaczone na dofinansowanie budowy szkół, przedszkoli, dróg, czy też nowej infrastruktury sportowej

- Te pieniądze to ważny impuls dla dalszego rozwoju naszego regionu. Za 90 mln złotych można zrobić bardzo wiele i wszyscy mieszkańcy realnie skorzystają na nowym programie. Będą to środki na lokalne potrzeby, dlatego zaprosiłem do współpracy samorządowców, abyśmy wspólnie wypracowali dokładny program dofinansowań - podkreślił Müller.

pg/jż/ar

Czytaj więcej

Posłuchaj

Barbara Dykier o spotkaniu Piotrem Müllerem
Barbara Dykier o planowanych inwestycjach
90 milionów złotych rekompensaty za tarczę antyrakietową - materiał Piotra Głowackiego