fot. Jarosław Banaś
Były europoseł i szef struktur powiatowych PiS Czesław Hoc przedstawił rządowy pakiet projektów finansowanych przez NFZ. Maciej Bejnarowicz, dyrektor sanatorium MSWiA w Kołobrzegu, zapowiedział natomiast podwyżki dla fizjoterapeutów.

Czesław Hoc wymienił świadczenia finansowane przez NFZ: bezpłatny pobyt w szpitalu dla opiekuna lub rodzica dziecka o znacznym stopniu niepełnosprawności, projekt Ciąża Plus - bezpłatne leki dla kobiet w ciąży i projekt Mama Plus zakładający wzbogacenie diet kobiet na oddziałach położniczych.

Nawiązując do kołobrzeskiego szpitala, były europoseł, który jest pracownikiem tej lecznicy, wyraził zaniepokojenie brakiem deklarowanych przez zarząd województwa inwestycji, w tym zakupu aparatury medycznej: - Nie widzimy tych prac. Jesteśmy zaniepokojeni, ponieważ od 1 kwietnia zostały uwolnione wszystkie badania obrazowe tomografem komputerowym i rezonansem magnetycznym. Czekamy na te urządzenia, które już powinny być w naszym szpitalu i umożliwiać bezkolizyjne korzystanie przez pacjentów z tych badań.

Maciej Bejnarowicz, szef klubu PiS w radzie miasta, a od lipca także dyrektor sanatorium MSWiA w Kołobrzegu, zapowiedział podwyżki dla fizjoterapeutów. Cytował decyzję NFZ o przyznaniu dodatkowych środków w ramach zawartego kontraktu dla grupy ośrodków świadczących usługi rehabilitacyjne w lecznictwie uzdrowiskowym: - Dzięki temu będziemy mogli zrealizować przynajmniej część postulatów środowiska fizjoterapeutów. Analizujemy, w jak wymierny sposób przełoży się to na korzyści dla fizjoterapeutów.

Wysokość podwyżek wypłacanych od 1 lipca poznamy w przyszłym tygodniu. Zależna ona będzie od wielkości dotychczasowego kontraktu. Stawka wzrośnie o 2,5 złotego za tzw. osobodzień, co przypuszczalnie spowoduje wzrost wynagrodzeń rehabilitantów i fizjoterapeutów o około 10 proc.

jb/ar

Posłuchaj

Maciej Bejnarowicz, szef klubu radnych PiS
Czesław Hoc, były europoseł