fot. Szkoła Policji w Słupsku
Ponad stu policjantów z jednostek specjalnych rozpoczęło ćwiczenia w Szkole Policji w Słupsku. Za miesiąc funkcjonariusze polecą do Kosowa, jako trzydziesta zmiana polskiego kontyngentu pokojowego.

Podkomisarz Arkadiusz Bednarz, dowódca jednostki specjalnej policji w Kosowie, przypomina, że na Bałkanach możemy spodziewać się wewnętrznych konfliktów i zagrożeń terrorystycznych. W Kosowie, które na pierwszy rzut oka wydaje się miejscem stabilnym, bardzo łatwo o wybuch konfliktu na tle etnicznym.

Bałkany to region, w którym tak ludność cywilna, jak i instytucje posiadają broń bez zezwolenia, dlatego - jak mówił Arkadiusz Bednarz - zagrożenia dla funkcjonariuszy tam służących są na pewno większe niż w Polsce.

Szkoła Policji w Słupsku jako jedyna w kraju kształci funkcjonariuszy, którzy biorą udział w misjach pokojowych na całym świecie - mówi rzecznik szkoły Piotr Kozłowski. Przygotowuje głównie do służby w misjach na Bałkanach. Piotr Kozłowski podkreślił, że w Słupsku szkolili się także policjanci pełniący misję w Iraku.

Polscy policjanci służą w Kosowie od 19 lat. Każdy kontyngent swoją misję pełni od 6 do 9 miesięcy.

IAR/ar