Serdecznie zapraszamy na pokonkursową wystawę Grand Press Photo, która w terminie 18-31 lipca będzie dostępna dla odwiedzających na Placu Tadeusza Kościuszki w Darłowie. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Magazyn „Press” od 2005 roku organizuje Ogólnopolski Konkurs Fotografii Prasowej GRAND PRESS PHOTO. Jego celem jest promowanie polskiej fotografii prasowej. Grand Press Photo jest konkursem dla zawodowych fotoreporterów pracujących w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych oraz dla freelancerów. Wyjątkowość konkursu polega na tym, że uczestnicy poddają się ocenie fachowca światowej klasy. Co roku przewodniczącym jury, do którego należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac, jest zwycięzca World Press Photo. W 2019 roku gościem specjalnym i przewodniczącym jury był Espen Rasmussen.

Espen Rasmussen od 10 lat pracuje jako fotoedytor weekendowego magazynu „VG Helg” największej norweskiej gazety „VG”. Jednocześnie realizuje własne projekty fotograficzne. Jest reprezentowany przez agencję Panos Pictures. Zdobył wiele laurów na największych konkursach fotograficznych — m.in. trzy nagrody w World Press Photo, kilka w Pictures of the Year international (POYi) oraz 44 nagrody w konkursie Norwegian Picture of the YeaL Wykłada fotografię, m.in. w Oslo University College, często prezentuje swoje prace na festiwalach fotograficznych. Jego zdjęcia były wystawiane m.in. w Nobel Peace Center (Oslo), The Humanity House (Haga), UNHCR (Genewa), na międzynarodowym festiwalu filmowym DokuFest (Kosowo). Publikował w takich magazynach jak „Time", „Newsweek", „National Geographic”, „Der Spiegel", „The Economist”, czy gazetach „The Guardian", „The Sunday Telegraph", „The New York Times”.

W jury tegorocznego konkursu zasiadali ponadto:
  • Piotr Małecki — autor reportaży fotograficznych, portrecista, reżyser i autor zdjęć do filmów dokumentalnych; związany z agencjami Panos Pictures, Napo Images i Forum Polską Agencją Fotografów.
  • Maria Mann — międzynarodowa konsultantka w zakresie fotodziennikarstwa. Pracuje jako konsultantka European Pressphoto Agency (EPA) ds. relacji międzynarodowych oraz Photo coach i mentorka w EPA.
  • Beata Łyżwa-Sokół — od 2006 roku fotoedytorka w „Gazecie Wyborczej”; od listopada 2016 roku jest szefem działu foto „Gazety Wyborczej” i Agencji Gazeta.
  • Ahmet Sel — fotograf, m.in. były redaktor naczelny Sipa Press; od 2012 roku jest redaktorem naczelnym sekcji visual news tureckiej agencji informacyjnej Anadolu.
  • Andrzej Zygmuntowicz — fotograf, członek Związku Polskich Artystów Fotografików; od 2005 roku jest przewodniczącym Rady Artystycznej ZPAF.
Co roku wszystkie nominowane i nagrodzone zdjęcia są prezentowane na wystawie Grand Press Photo. Wystawa pokonkursowa kierowana jest do szerokiego grona zawodowych fotografów, amatorów fotografii oraz przypadkowych odbiorców, którzy dzięki wystawie mogą choć przez chwilę znaleźć się w świecie fotografii prasowej. Odwiedzamy z wystawą miasta w Polsce i zapraszamy lokalną społeczność na spotkanie ze sztuką, jaką jest obraz zatrzymany w kadrze aparatu fotograficznego.

Wystawa prezentuje około 200 zdjęć z 4,5 tys. nadsyłanych co roku do konkursu. Wśród nich: Zdjęcie Roku, zdjęcie Mecenasa Konkursu — FUJIFILM.

Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio Koszalin.

aj