fot. UM Koszalin
Rada liczy 19 członków - przedsiębiorców, przedstawicieli koszalińskich uczelni i instytucji otoczenia biznesu. Do jej zadań należy m.in. opiniowanie projektów uchwał i decyzji ratusza związanych z gospodarką.

Przewodniczącym rady został Wiesław Zinka, prezes firmy Meden Inmed, który tak wyjaśnia rolę rady: - Nie należy mylić doradczej, społecznej funkcji rady gospodarczej przy prezydencie z radą miejską. My po prostu doradzamy prezydentowi, ale tylko wtedy, kiedy o to prosi. Prezydent bierze pod uwagę naszą ocenę.

Członkiem rady na nową kadencję został także Roman Biłas, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie. Według niego rada gospodarcza powinna zająć się między innymi sytuacją na lokalnym rynku pracy: - Trzeba się zastanowić, co zrobić, aby w Koszalinie osiedlali się nie tylko przybysze ze Wschodu - Ukrainy, Białorusi, czy Rosji. Jak nakłonić młodych ludzi z innych części Polski do zamieszkania w naszym mieście tak, aby Koszalin nie był miastem, które się wyludnia i aby mógł konkurować z większymi miastami jak Wrocław, czy Gdańsk.

Prezydent Piotr Jedliński podkreśla, że choć rada to ciało doradcze, to ma realny wpływ na politykę miasta: - Dzięki dyskusjom z członkami rad gospodarczych poprzednich kadencji, znacznie szybciej niż w innych miastach zaczęliśmy np. odbudowywać kształcenie zawodowe. Teraz wyzwaniem jest stworzenie warunków dla osób, które przyjeżdżają do Koszalina za pracą, bo poziom bezrobocia w mieście jest już poniżej 5 procent.

Kadencja wybranej dziś rady potrwa do 2023 roku.


ap/ar

Posłuchaj

Piotr Jedliński, prezydent Koszalina
Roman Biłas, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Koszalinie, członek rady
Wiesław Zinka, przewodniczący rady