fot. Przemysław Grabiński
Władze miasta przygotowują się do tego od dłuższego czasu. Przedstawiona dziś koncepcja zakłada, że miejski transport będzie bezpłatny.

Marcin Gromadzki z firmy, która przygotowała dla Złotowa specjalną analizę podkreśla, że w tym mieście sprawdzić mogą się tylko bezpłatne autobusy: - Do takiego wniosku doszliśmy po analizie możliwych wpływów i możliwej zmiany zachowań mieszkańców Złotowa w zakresie komunikacji.

Koncepcja zakłada uruchomienie jednej linii autobusowej i - w zależności od wariantu - kursowanie na niej trzech lub czterech autobusów elektrycznych, z częstotliwością co 15 lub 20 minut przez większość dnia. Burmistrz Złotowa, Adam Pulit powiedział Polskiemu Radiu Koszalin, że to naturalny etap rozwoju miasta. Jego zdaniem ekologiczna komunikacja miejska wpisuje się też w politykę Złotowa.

Potrzebę uruchomienia w Złotowie komunikacji autobusowej widzą też mieszkańcy: - Miasto jest dość rozległe. Autobusy przydadzą się mieszkańcom i zmniejszą liczbę samochodów w mieście.

Uruchomienie komunikacji miejskiej w Złotowie uzależnione jest od pozyskania przez miasto dofinansowania. Władze Złotowa szukają już programów unijnych, z których można by to działanie sfinansować. Według zaprezentowanej dziś koncepcji roczny koszt utrzymania bezpłatnych autobusów w Złotowie oznaczałby dla miejskiego budżetu wydatek na poziomie ponad miliona złotych.

pg/ar

Posłuchaj

Adam Pulit, burmistrz Złotowa
Marcin Gromadzki