fot. TVP Info
Ponad 37 milionów skanów bezcennych dokumentów można oglądać w serwisie „Szukaj w Archiwach”. Z okazji obchodów 12. Międzynarodowego Dnia Archiwów i w 100-lecie utworzenia sieci archiwów państwowych zainaugurowano unowocześniony serwis.

Wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że to przede wszystkim źródło wiedzy o naszej historii i korzeniach. Powiedział, że dzięki serwisowi każdy może wyszukać informacje na temat swoich przodków, czy historii regionu. „To dostęp do olbrzymich zasobów polskich archiwów i ciszę się bardzo, że takie nowoczesne narzędzie funkcjonuje i będzie dalej rozwijane”- dodał szef resortu kultury.

Kopie materiałów prezentowanych w serwisie pochodzą ze zbiorów wszystkich polskich archiwów państwowych, a także regionalnych i innych instytucji. „Znajdują się tam unikatowe źródła historyczne datowane od XIII wieku po czasy współczesne” - powiedział naczelny dyrektor Archiwów Państwowych Paweł Pietrzyk. Dodał, że dotyczą one zarówno historii międzynarodowej, historii Polski, jak i historii regionalnej. Podkreślił, że z okazji święta archiwów i nowej wersji serwisu zdigitalizowano najstarsze dokumenty pochodzące z XIII wieku. Paweł Pietrzyk powiedział, że w serwisie można znaleźć takie historyczne dokumenty jak: akt Unii Lubelskiej, akt Konfederacji Warszawskiej, czy listy naszych wieszczów narodowych.

Większość prezentowanych dokumentów można pobierać, a ich jakość pozwala na ponowne wykorzystanie. Serwis jest bezpłatny i dostępny dla wszystkich użytkowników. SwA uruchomiono w 2009 roku, a od dwóch lat trwała jego modernizacja, która miała na celu otwarcie się na nowych użytkowników. Serwis jest dostępny pod adresem szukajwarchiwach.gov.pl.

IAR/aj