fot. Marcin Prusak
Dla aktywnych - symboliczny bieg, dla miłośników muzyki - koncerty, dla zaangażowanych w życie publiczno-polityczne - spotkania i debaty, a także konkurs. Tak słupszczanie świętowali 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów (4 czerwca 1989 roku).

Wczoraj była kulminacja słupskich obchodów. Na ulicy Wojska Polskiego wystartowało 200 uczestników biegu na symbolicznym dystansie 1989 metrów.

- Starsze dzieci śpiewały na scenie, a my rekreacyjnie mogliśmy pobiegać. Chodzi tutaj o ideę: jak to 30 lat temu ruszyło się, jak wszystko po latach tłamszenia szło po prostu do przodu - mówił uczestnik biegu.

Po biegu około 17.30 na ulicy Nowobramskiej odbył się koncert muzyczny.

- W ten sposób chcieliśmy zachęcić słupszczan do wspólnego świętowania. Chodzi nam o to, aby mieszkańcy w ciekawy i radosny sposób świętowali 4 czerwca, żeby wspominali minione czasy, ale też by rozmawiali na ten temat z refleksją - podkreśliła Monika Rapacewicz ze słupskiego ratusza.

Obchodom towarzyszył zorganizowany pod patronatem Radia Słupsk konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Z kolei spotkanie byłych działaczy Solidarności z roku 1989 w Teatrze Rondo odbędzie się dzisiaj o 17.00. Ta impreza nie jest ogólnie dostępna. Mogą w niej wziąć udział tylko osoby zaproszone.

mp/jż

Posłuchaj

Monika Rapacewicz ze słupskiego ratusza
uczestnik biegu