fot. szpital.szczecinek.pl
Dotychczasowy prowadzący placówkę rezygnuje z działalności. Pracownicy Zakładu Opieki Psychiatrycznej „Salus” w Szczecinku otrzymali w tym tygodniu wypowiedzenia umowy o pracę. Mają pracować do końca sierpnia. Władze powiatu podjęły starania, żeby przejąć opiekę psychiatryczną.

Miałaby ona być realizowana przez miejscowy szpital, którego większościowym udziałowcem jest starostwo. Możliwość takiego przejęcia potwierdza Małgorzata Koszur. Rzeczniczka szczecińskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia zapewnia, że na zmianach nie ucierpią pacjenci: - Zachodniopomorski NFZ zabiega o to, by świadczenia w zakresie opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień były dostępne w Szczecinku. Gdyby sesja nie była możliwa, to są oczywiście inne rozwiązania dostępne ustawowo.

O tym, czy szpital w Szczecinku przejmie opiekę psychiatryczną nad mieszkańcami powiatu możemy dowiedzieć się już za kilka dni. Trwają rozmowy odnośnie ewentualnego kredytu, który musiałaby zaciągnąć placówka.

Starosta Krzysztof Lis bardziej obawia się problemów z załogą: - Brakuje dwóch lekarzy psychiatrów. Jeden został ordynatorem oddziału psychiatrycznego w Wałczu. Pozostaje więc kwestia, czy przejmując ten kontrakt, znajdziemy lekarzy, którzy będą te świadczenia wykonywali.

W ramach Zakładu Opieki Psychiatrycznej „Salus” w Szczecinku funkcjonuje obecnie poradnia zdrowia psychicznego, psychiatryczna izba przyjęć, oddział psychiatryczny oraz oddział leczenia uzależnień.

ms/rż

Posłuchaj

Małgorzata Koszur, rzeczniczka szczecińskiego NFZ-etu
Krzysztof Lis, starosta szczecinecki