fot. pixabay.com
Chodzi między innymi o oferty pozyskania pieniędzy unijnych, czy przypadki wystawiania firmom fałszywych faktur za wpis do rejestrów państwowych. Ostrzega przed nimi Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa.

Jak wyjaśnia prezes Izby Piotr Huzar, oferty telefonicznie składa osoba podająca się za pracownika Izby. Proponuje odpłatnie materiały dotyczące środków unijnych: - Ogólnodostępne materiały są przez te firmy sprzedawane wysyłkowo przedsiębiorcom z obietnicą, że kolejnym etapem będzie 100 procent skuteczności w pomocy w pozyskaniu tych środków. To oczywiście nie jest możliwe.

To nie pierwszy przypadek próby wyłudzenia od przedsiębiorców pieniędzy. Jak informowało Polskie Radio Koszalin, zdarzały się przypadki wystawiania firmom fałszywych faktur za wpisy do rejestrów państwowych. Chodziło między innymi o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, który jest bezpłatny.

Na próby wyłudzenia pieniędzy narażone są jednak nie tylko firmy. Fałszywe faktury lub rachunki za usługi albo media trafiają także do osób fizycznych.

- Musimy być czujni. Jeżeli mamy podejrzenie, że dana faktura, czy rachunek różni się od tych dokumentów, które dotychczas do nas docierały, to powinniśmy to skonsultować z firmą wystawiającą rachunek, a jeżeli jest to niemożliwe, to zgłosić się do Komendy Miejskiej Policji w Koszalinie. Policjanci na pewno taką sprawą się zajmą i zweryfikują dokument - mówi Monika Kosiec z Komedy Miejskiej Policji w Koszalinie.

Jak informują policjanci, fałszywe rachunki, faktury i wezwania do zapłaty przesyłane są zarówno tradycyjną pocztą, jak i przez internet.

ap/ar

Posłuchaj

Piotr Huzar, prezes Koszalińskiej Izby Przemysłowo-Handlowej
Monika Kosiec z Komedy Miejskiej Policji w Koszalinie