fot. ms.gov.pl
Akt oskarżenia obejmuje ponad 60 przestępstw, których dokonać miało 14 mieszkańców województw podlaskiego i mazowieckiego. Według śledczych tworzyli oni zorganizowaną grupę przestępczą o charakterze zbrojnym, która ma na swoim koncie usiłowanie zabójstwa w Koszalinie oraz brutalne napady i rozboje w wielu miejscach kraju, popełnione od września 2007 do września 2017 roku.

Jak ustalili śledczy, w sierpniu 2015 roku Jakub K. i Maciej B. przyjechali do Koszalina i kilkakrotnie postrzelili sportowca. Mężczyzna przeżył dzięki szybkiej interwencji lekarskiej. Doznał jednak trwałego kalectwa.

Członkowie grupy najczęściej dokonywali napadów rabunkowych tzw. „metodą na policjanta”. Podawali się za funkcjonariuszy CBŚP - mieli umundurowanie, oznakowane samochody, broń, kajdanki. Pod pozorem kontroli drogowej zatrzymywali kierowców. W ten sposób m.in. porwali i okradli adwokata z Gdańska. Grozili mu śmiercią, jeśli nie zapłaci miliona złotych okupu. Po kilku dniach mężczyznę porzucili przy drodze, dając mu kilka dni na przekazanie pieniędzy.

Przestępcy podawali się także za funkcjonariuszy Straży Granicznej i Służby Celnej.

Oskarżonym grożą kary do kilku lat więzienia do dożywocia.

Akt oskarżenia do Sądu Okręgowego w Olsztynie skierował prokurator Pomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Gdańsku.

ak/ar