fot. organizator
Biblioteka Miejska w Ustce uzyskała dofinansowanie z Muzeum Historii Polski, w ramach programu „Patriotyzm Jutra”, na projekt pn. „Nieugięty z Westerplatte - Franciszek Dąbrowski. Usteckie ślady bohatera”.

Do tegorocznej edycji programu nadesłano ponad 700 wniosków, spośród których 121 otrzymało dofinansowanie. Wysoko oceniony przez Zespół Sterujący Programu projekt daje grupie usteckiej młodzieży możliwość poznania historii Franciszka Dąbrowskiego - obrońcy Westerplatte, pierwszego komendanta Kadry Marynarki Wojennej w Ustce. Przypomnimy postać komandora podporucznika Franciszka Dąbrowskiego, „odkłamiemy” wiersz K.I. Gałczyńskiego, którego na pamięć uczą się pokolenia, utrwalając w świadomości Polaków, że obrońcy „prosto do nieba czwórkami szli”. Zaświadczymy, że nie wszyscy zginęli, a żyli i pracowali jeszcze długo po wojnie - mówi Agnieszka Klimaszewska-Kargul, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Ustce. Zaproponujemy młodzieży atrakcyjne warsztaty, prowadzone przez fachowców z dziedziny historii, dziennikarstwa i filmu - niezbędne do realizacji filmu dokumentalnego. Odbędziemy wizytę studyjną w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej, której celem będzie zapoznanie się z zasobami Sali Tradycji.  Młodzież biorąca udział w projekcie i ich rówieśnicy uczestniczyć będą także w projekcie Fundacji Banina „Teatr w klasie”. Obejrzą monodram „Kolorowa, czyli biało-czerwona”, który zachęci do otwartego i szczerego zmierzenia się z tematami patriotyzmu, nacjonalizmu i ksenofobii. Spektakl doskonale wpisuje się w projekt o Franciszku Dąbrowskim, w kontekście kultu bohaterów Westerplatte, polskiej historii i współczesnej sytuacji na świecie.

Dodatkową inspiracją projektu jest to, że imieniem komandora została nazwana (jako jedna z trzech w Polsce) szkoła podstawowa (już nieistniejąca) w Ustce. Film będzie także doskonałym upamiętnieniem 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, przypadającej w tym roku. Wyniki pracy młodzieży - film dokumentalny - przedstawiony zostanie ustczanom podczas obchodów Święta Niepodległości 11 listopada.

Projekt będzie realizowany od 13 maja do 30 listopada 2019 r. Udział we wszystkich spotkaniach i warsztatach jest bezpłatny.

Patronem medialnym projektu jest Polskie Radio Koszalin.

aj