fot. organizator
W dniach 15-16.06.2019 w Koszalinie odbędzie się V Bałtycki Konkurs Chórów „Pomerania Cantat”. Konkurs organizowany jest pod Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Piotra Jedlińskiego, Wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Tomasza Sobieraja oraz jest współfinansowany przez Gminę Miasto Koszalin.

Bałtycki Konkurs Chórów „Pomerania Cantat” Koszalin-Słupsk organizowany jest od roku 2015, corocznie, naprzemiennie, w Koszalinie oraz Słupsku. Organizatorami edycji koszalińskiej jest Filharmonia Koszalińska przy współfinansowaniu Gminy Miasta Koszalin oraz Stowarzyszenie „Pomerania Cantat” w Koszalinie. Edycję słupską tworzą Filharmonia Sinfonia Baltica w Słupsku oraz Polski Związek Chórów i Orkiestr o/Słupsk przy wsparciu Gminy Miasta Słupska.

Od 2015 roku konkurs spotkał się z niezwykłym zainteresowaniem koszalińskich zespołów chóralnych oraz z województwa zachodniopomorskiego, a także z szerokim odzewem ogólnopolskim i stopniowo międzynarodowym. Wzięły w nim udział łącznie 62 zespoły chóralne, a jurorowali profesorowie akademii muzycznych w Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Kownie. Zarówno zespoły, jak i jurorzy zgodnie podkreślają wyjątkowy charakter konkursów koszalińskich ze względu na znakomite walory akustyczne sali koncertowej Filharmonii Koszalińskiej. Po każdym konkursie docierają do organizatorów bardzo pozytywne echa z wielu środowisk chóralnych oraz muzycznych ośrodków akademickich.

W konkursie biorą udział zarówno zespoły o wysokich umiejętnościach wykonawczych, jak i te rozwijające się i aspirujące do poziomu tych pierwszych. „Pomerania Cantat” organizowany jest w 5 kategoriach: chórów szkolnych, dorosłych, seniorów, otwartej wiekowo oraz zespołów wokalnych. Uczestnicy oceniani są przez wybitnych znawców sztuki chóralnej, dyrygentów, profesorów akademii muzycznych.

Ramowy plan konkursu:
  • 15.06.2019 - Sala Koncertowa Z.P.S.Muz. w Koszalinie przy ul. Fałata
    godz. 18:00 - koncert festiwalowy wybranych zespołów (do 1,5 godziny)
  • 16.06.2019 - Sala Koncertowa Filharmonii Koszalińskiej
    godz. 9:00-15:00 - przesłuchania konkursowe
    godz. 18:00 - uroczystość wręczenia nagród i koncert galowy (18:00-19:00)
Patronem medialnym wydarzenia jest Polskie Radio Koszalin.

aj